Kelime-i Şehadet Ve Onun Dil İle İkrarının Hükmü hadisler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Kelime-i Şehadet Ve Onun Dil İle İkrarının Hükmü hadisler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kelime-i Şehadet Ve Onun Dil İle İkrarının Hükmü hadisler

  Reklam  Kelime-i Şehadet Ve Onun Dil İle İkrarının Hükmü hadisler

  Forum Alev
  Hadis No : 0036
  Ravi: İbn-i Ömer
  Tanım: Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: "Ben, insanlar Allah'tan başka ilahın olmadığına, Muhammed'in de Allah'ın elçisi olduğuna şehadet edinceye, namaz kılıncaya, zekat verinceye kadar onlarla savaş etmekle emrolundum. Bunları yaptılar mı, kanlarını, mallarını bana karşı korumuş (emniyet altına almış) olurlar. İslam'ın hakkı hariç. Artık (samimi olup olmadıklarına dair) durumları Allah'a kalmıştır" (Müslim'deki rivayette "İslam'ın hakkı hariç" ibaresi mevcut değildir.)
  Kaynak: Buhari, İman 17; Müslim, İman 36, (22)

  Hadis No : 0037
  Ravi: Ubeydullah İbnu Adiy İbnu'l-Hıyar
  Tanım: Hz. Peygamber (sav) ashabıyla otururken bir adam gelerek gizlice bir şeyler fısıldadı. Ne gibi bir sır tevdi etmişti bilmiyorduk. Nihayet Hz. Peygamber (sav) onu açıkladı. Meğerse o zat, münafıklardan birini öldürmek için izin istiyormuş. Adama: "Peki o Allah'tan başka ilah olmadığına ve Muhammed'in Allah'ın elçisi bulunduğuna şehadet etmiyor mu?" diye sordu. Adam: "Hayır o şehddeti ikrar etmiyor" dedi. Hz. Peygamber (sav): "Namaz kılıyor mu2" diye sordu. Adam: "Hayır namaz da kılmıyor" deyince, Hz. Peygamber (sav): "Allah'ın öldürmekten beni men ettiği kimseler işte böyleler!" buyurdu.
  Kaynak: Muvatta,Kasru's-Salat 84, (1, 171)


  Hadis No : 0038
  Ravi: Tarik el-Eşca'i
  Tanım: Resulullah (sav)'ın şöyle söylediğini haber verdi: "Kim Lailahe illallah der ve Allah'tan başka mabudları reddederse, Allah onun malını ve kanını haram kılar. (Samimi olup olmadığı) meselesi Allah'a aittir." (Yine Müslim'in bir başka rivayeti "Kim Allah'ı birlerse" diye başlar ve yukarıdaki şekilde devam eder (38. hadis).)
  Kaynak: Müslim, İman, 37, (23) 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: Kelime-i Şehadet Ve Onun Dil İle İkrarının Hükmü hadisler

  Reklam  Bir insan ömür boyunca günah işlemiş ve farklı bir dinde olsa bile sadece kelime-i şehadet getirerek Müslüman olmakta ve tüm günahları silinmektedir. Müslümanlar ise Allah'ın birliğini ve peygamber efendimizin elçisi olduğunu sürekli ikrar etmeleri onlara sevap kazandırmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi