Yalan söylemek üç yerde caizdir

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Yalan söylemek üç yerde caizdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Yalan söylemek üç yerde caizdir

  Reklam  Yalan söylemek üç yerde caizdir

  Forum Alev
  Yalan söylemek üç yerde caizdir
  Ukbe’nin kızı Ümmü Gülsüm (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.)’den işittim şöyle diyordu: “insanların arasını bulmak için hayırlı sözler söyleyerek olup bitenlerin hayırlı yönlerini ortaya koyarak insanları barıştıran kimse yalancı değildir.” (Müslim, Birr ve Sıla: 27; Ebû Dâvûd, Edeb: 79)
  ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir.
  Esma binti Yezîd (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Yalan söylemek üç yerde caizdir; Bir kimse hanımını memnun etmek için yalan konuşabilir, Savaşta İslam ordusunun güç ve kuvvetini büyük göstermek konusunda yalan söylenebilir, İnsanların arasını bulmakta da yalan söylenebilir.” Mahmûd b. Gaylân kendi rivâyetinde: “Yalan üç yerde elverişlidir” demektedir. (Müslim, Birr ve Sıla: 27; Ebû Dâvûd, Edeb: 79)
  ž Bu hadisin Esma’nın hadisi olduğunu sadece İbn Huşeym’in rivâyetiyle bilmekteyiz. Dâvûd b. ebî Hind bu hadisi Şehr b. Havşeb’den, rivâyet etmiş olup hadisin senedinde “Esma’dan” dememiştir. Bu şekilde Muhammed b. Alâ, İbn ebî Zaide vasıtasıyla Dâvûd’tan bize nakletmiştir.
  Bu konuda Ebû Bekir’den de hadis rivâyet edilmiştir. 2. 2
  AdamIm
  Üye

  --->: Yalan söylemek üç yerde caizdir

  Reklam  saol emegine saglık ögrendigim ii oldu... 3. 3
  Gölge Adam
  Usta Üye
  okuduğun için sağolasın(: 4. 4
  aşığım
  Üye
  savaşta ve birilerinin aralarını bulmakta söylendiğini biliyodum ama hanımını mutlu etmek için caiz olduğunu bilmiyodum ... paylaşım için sağol Allah razı olsun ....

 5. 5
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Yalan söylemek üç yerde caizdir

  “Yalan söylemek üç yerde caizdir; Bir kimse hanımını memnun etmek için yalan konuşabilir, Savaşta İslam ordusunun güç ve kuvvetini büyük göstermek konusunda yalan söylenebilir, İnsanların arasını bulmakta da yalan söylenebilir.”

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok teşkür ederim

+ Yorum Gönder
3 yerde yalan söylenebilir,  üç yerde yalan söylenebilir,  yalan kaç yerde söylenir,  yalan 3 yerde söylenir,  3 yerde yalan söylenir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi