“Cennet’te su denizi, bal denizi, süt denizi ve şarap denizi vardır.

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden “Cennet’te su denizi, bal denizi, süt denizi ve şarap denizi vardır. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  “Cennet’te su denizi, bal denizi, süt denizi ve şarap denizi vardır.

  Reklam



  “Cennet’te su denizi, bal denizi, süt denizi ve şarap denizi vardır.

  Forum Alev
  Hakîm b. Muaviye (r.a.)’in babasından rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Cennet’te su denizi, bal denizi, süt denizi ve şarap denizi vardır. Sonradan bunlardan nehirler fışkıracaktır.” (Dârimî, Rıkak: 113)
  ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir. Hakîm b. Muaviye, Behz b. Hakîm’in babasıdır. Cüreyrî ise Ebû Mes’ûd diye künyelenir ismi ise Saîd b. İyas’tır.
  Enes b. Mâlik (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Her kim Allah’tan üç kere Cenneti isterse, Cennet; Allah’ım onu Cennete sok diye dua eder. Her kim de üç kere Cehennem’den korunmak isterse Cehennem Allah’ım onu Cehennem’den koru diye dua eder.” (Müsned: 12696)
  ž Tirmizî: Aynı şekilde Yunus b. ebî İshâk, Ebû İshâk’tan bu hadisi Büreyd b. ebî Meryem’den, Enes’den benzerini rivâyet etmiştir. Ebû İshâk aynı şekilde Büreyd b. ebî Meryem’den ve Enes b. Mâlik’den mevkuf olarak bu hadisi rivâyet etmiştir.



 2. 2
  BAKİYE
  Bayan Üye

  Cevap: “Cennet’te su denizi, bal denizi, süt denizi ve şarap denizi vardır.

  Reklam



  Cennete denizler ırmaklar olacak her yerde fakat bu deniz ve ırmaklar bu dünyadakinden farklı berrak ve temiz su, yediğimiz baldan daha tatlı içtiğimiz sütten daha beyaz süt olacaktır.







+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi