Küs Durmama İle İlgili Hadisler

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden Küs Durmama İle İlgili Hadisler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Küs Durmama İle İlgili Hadisler

  Reklam  Küs Durmama İle İlgili Hadisler

  Forum Alev
  Küs Durmama İle İlgili Hadisler

  Ebû Eyyûb el-Ensari (r.a.)'den; Resûlullah (s.a.v.):
  «— Hiç bir müslümana, din kardeşini üç günden fazla terkedip küs durması helâl olmaz. Onlar karşılaştıkların­da biri yüzünü bir tarafa, diğeri de diğer tarafa çevirir. On­ların en hayırlısı, önce selam vererek barışandır» buyurdu.

  Enes b. Malik (r.a.)'den: Resûlullah (s.a.v.): «Birbirinize buğzetmeyiniz, birbirinize hased etmeyiniz ve birbirinize sırt çevirmeyiniz. Ey Allah'ın kulları, birbirinizle kardeş olunuz. Hiç bir müslümana, din kardeşini üç günden fazla terkedip küs durması helâl olmaz.» buyurdu.
  imam Malik der ki: Hadiste geçen "tedâbir", müslüman kardeşinden yüzçevirmek demektir. Ondan yüzçevirmenle olur.

  Ebû Hüreyre (r.a.)'den: Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: «Sû-i zandan (müslümana yersiz töhmetten) sakınınız. Zi­ra sû-i zan, sözlerin en yalanıdır. Birbirinizin gizli hal ve kusurunu araştırmayın. Kötülükte yarışmayın, birbirinizi kıskanmayın, birbirinize buğzetmeyin, birbirinize arka çevirmeyin. Ey Allah'ın kulları, kardeş olunuz.»

  Ebû Müslim oğlu Ata Abdullah el-Horasânî'den: Resûlul­lah (s.a.v.): «Musafaha ediniz (tokalaşınız), aranızdaki kin gider. Birbirinize hediye veriniz ki, sevişirsiniz ve aranız­daki düşmanlık gider» buyurdu.

  Ebû Hüreyre (r.a.)'dan: Resûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: «Cennetin kapıları, pazartesi ve perşembe günü açılır. Al­lah'a hiç bir şeyi eş koşmayan her müslüman kul affedilir. Ancak kendisiyle (din) kardeşi arasında düşmanlık olan affedilmez. Bu iki kişiyi anlaşıncaya kadar bekletiniz, ba-rışmcaya kadar bekletiniz, denilir.»

  Ebû Hüreyre (r.a.) şöyle dedi: «İnsanların amelleri her haf­ta iki defa, pazartesi ve perşembe günü Allah'a arzedilir. Her mü'min kul affedilir. Ancak (din) kardeşiyle arasında düşmanlık olan affedilmez. Bu iki kişiyi düşmanlıklarından dönünceye ka­dar bırakınız; bu iki kişiyi düşmanlıklarından dönüp barışıncaya kadar bekletiniz denilir.» 2. 2
  Hasret-Ateşi
  Üye

  --->: Küs Durmama İle İlgili Hadisler

  Reklam  Paylaşım İçin Teşekkürler 3. 3
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  İnsan bir an geliyorki bu konuda kararsız kalabiliyor... :S:( 4. 4
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Küs kalmadaki en büyük faktör duysusal ve nefsi arzulara kapılmadan neden olur

+ Yorum Gönder
küslükle ilgili hadisler,  küslükle ilgili hadis,  küs kalmakla ilgili hadisler,  küs olmakla ilgili hadisler,  küslükle ilgili ayetler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi