HzNuman İbni Beşir ra) Ramuz El-Hadis s207

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve Sünnet - Hadis Bölümünden HzNuman İbni Beşir ra) Ramuz El-Hadis s207 ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hakan
  Administratör
  Reklam

  HzNuman İbni Beşir ra) Ramuz El-Hadis s207

  Reklam  HzNuman İbni Beşir ra) Ramuz El-Hadis s207

  Forum Alev
  Hz.Numan İbni Beşir r.a.) Ramuz El-Hadis s.207

  Dua, mü'minin silahıdır ve dinin direğidir. Göklerin ve yerin nurudur.

  (Hz.Ali r.a.) Ramuz El-Hadis s.207
  Ebu Musa el-Eş'ari'den şöyle tahdis etti: Peygamber (S) şu dua ile dua ederdi:……… "Ey Rabbim! Benim günahımı, bilgisizliğimi, her işimde israfımı ve benden daha iyi bilmekte olduğun kusurlarımı mağfiret eyle! Ya Allah! Benim hatalarımı, kasdımla ve bilgisizliğimle işlediklerimi, şakalarımı mağfiret eyle! Bunların hepsi bende vardır. Ya Allah! Evvelden yaptığım, sonradan yapacağım; gizlediğim, açığa çıkardığım bütün günahlarımı Sen mağfiret eyle! Öne geçiren ancak Sensin, sonraya bırakan da ancak Sensin. Sen her şeye gücü yetensin!)".
  (Sahih-i Buhari ve Tercemesi, Mütercim: Mehmed Sofuoğlu, Ötüken Yayınları, İstanbul 1987, Cilt 14 syf.6336)

  " Ey kalpleri tesbit eden Rabbimiz ! Kalplerimizi dinin üzerine tesbit et."
  (Nevvas Ibnu Sem'an el-Kilabi Kütüb-i Sitte, 16. Cilt , Sf. 536)
  Peygamber Efendimiz (sav)'in Oruç ile İlgili SözleriKim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.
  (Buhari, İman 28, Savm 6; Müslim, Sıyam 203, Müsafirîn 175. Aynca bk. Ebu Davüd, Ramazan l, Savm 57; Tirmizî, Savm l. Cennet 4; Nesaî, Sıyam 39; İbni Mace, İkamet 173, Sıyam 2, 33)

  Aziz ve celîl olan Allah "İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükafatını da ben vereceğim". Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: 'Ben oruçluyum' desin. Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır: Birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır."
  (Buharî, Savm 9; Müslim, Sıyam 163)

  Peygamber Efendimiz (sav)'in Temizlik ile İlgili SözleriMüslümanlık temizdir, kirsizdir. Siz de temiz olun, temizlenin, Zira cennete temizler girer.
  (G.Ahmed Ziyaüddin, Ramuz El Hadis, 1. cilt, Gonca Yayınevi, İstanbul, 1997, 96/2)
 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: HzNuman İbni Beşir ra) Ramuz El-Hadis s207

  Reklam  HzNuman İbni Beşir ra) Ramuz El-Hadis s207; medineli müslümanlardandır Künyesi Ebu Numandır.Medine’nin iki büyük müslüman kabilesinden birisi olan Hazrec kabilesinin Beni Haris kolundandır.+ Yorum Gönder
numan ibni beşir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi