Toplumdaki Uyulması Gereken Dini ve Hukuki Kurallar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Toplumdaki Uyulması Gereken Dini ve Hukuki Kurallar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Toplumdaki Uyulması Gereken Dini ve Hukuki Kurallar

 2. 2
  Nickiniz
  Özel Üye

  Cevap: Din, insanın inanması gereken esasları ve yapması gereken davranışları belirler. Hukuk; kişilerin birbirleriyle ve toplumla olan ilişkilerini düzenleyen ve devlet gücüyle uyulması zorunlu hale getirilmiş kurallardır.

  Örneğin hırsızlık:
  Hukuk kurallarına göre suçtur.
  Din kurallarına göre günahtır.

  Din kurallarına uyulması, inanan insanlar için manevi bir huzur kaynağıdır. Uyulmadığı takdirde yaptırımı, ölümden sonra cezalandırılma korkusudur. Toplum yaşamını belirlemeleri açısından, hukuk kurallarıyla din, ahlak ve görgü kuralları arasında sürekli bir ilişki, hatta benzerlik vardır.

  Dinler, koydukları davranış kurallarına uyulmasını, bazı yaptırımlarla sağlar. Böylece, inananların tutum ve davranışlarının uyumlu ve tutarlı olması amaçlanır. Kanunların esas işlevi, anlaşmazlıkları usulüne göre çözümlemektir. Hukuk kurallarının uygulanması, devlet gücü ile gerçekleşir. Hukuk kurallarına uyulmaması halinde yasaların öngördüğü ceza ile karşılaşılır (para cezası, hapis cezası gibi).
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi