Cep Telefonlarıyla Haberleşme Nasıl Gerçekleşiyor

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Cep Telefonlarıyla Haberleşme Nasıl Gerçekleşiyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Cep Telefonlarıyla Haberleşme Nasıl Gerçekleşiyor

 2. 2
  EFSER
  Bayan Üye

  Cevap: Cep Telefonlarıyla Haberleşme Nasıl Gerçekleşiyor

  Cep telefonu radyo sinyalleri ile çağrı yapabilen ve çağrı alabilen taşınabilir iletişim cihazıdır. Bu çağrı işlemlerini cep telefonu operatörlerinin sunduğu hücresel ağ sistemine bağlanarak yapmaktadır.

  Aslında cep telefonu iletişimi de sabit telefon gibi bakır tel ağını kullanır. Cep telefonları baz istasyonları ile radyo frekanslarını kullanarak iletişime geçer. Baz istasyonu ise bakır kablolar ile operatörün altyapısına bağlıdır. Radyo frekansları yayımı yaparak hücresel bir yapı oluşturur. Bu hücresel yapı belli bir alan ile sınırlıdır. Bu alan binalar gibi yapılarla azalabilir. Açık bir alanda hücresel alan 5 km yarıçapa kadar büyük olabilir. Şehir içinde ise 2 km yarıçapına kadar düşebilir. Cep telefonları bir baz istasyonuna bağlıyken onun kapsama alanı dışına çıktığında otomatik olarak uygun baz istasyonuna aktarılır. Bu olay, milisaniyeler içerisinde gerçekleştirildiği için telefon kullanıcısı bunun farkına varamaz. Baz istasyonu ile bağlantı kuran cep telefonu daha sonra santral merkezine bağlanır ve santral merkezi tarafından iletişim kurmak istediği telefonun bulunduğu baz istasyonuna ve oradan da cep telefonuna yönlendirilip iletişim kurulur.

  Cep telefonlarınız yan yana bile olsa bu işlemlerden geçmek zorundadır. Direkt olarak telefondan telefona, bu işlemlerden geçmeden iletişim kurulmaz.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi