İletişimin Tarihsel Gelişimi Nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İletişimin Tarihsel Gelişimi Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  İletişimin Tarihsel Gelişimi Nedir

 2. 2
  EFSER
  Bayan Üye

  Cevap: İletişimin Tarihsel Gelişimi Nedir

  İletişim kurma gereksinimi insanlığın ayrılmaz bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk insanların içinde yaşadığı doğa ile bütünleşip, yaşamlarını sürdürmeye çalışırken, her doğasal etki ve iletiye içgüdüsel tepki gösterdikleri, doğa ile kendiliğinden oluşan bir iletişim kurdukları kabul edilmektedir. Bu insanların, beslenme, barınma ve korunma gibi en temel ve yaşamsal gereksinimleri hep içgüdüsel yöntemlerle çözdükleri görülmektedir. İnsanlığın geçirdiği evrimin iletişimle bağlantılı olduğu da bazı bilim adamları tarafından ileri sürülmektedir.

  Tarihsel süreç içinde sürekli bir gelişme gösteren ve insanların birinci önceliği olan iletişim, insanların yaşamını biçimlendirmeye başlamıştır. Toplumların daha çağdaş olmaları yolundaki etkisini sürdürmektedir.

  İletişim alanındaki buluşların en önemlilerinden biri kuşkusuz Gutenberg’in 15 yüzyılda bulduğu matbaadır. Matbaanın bulunması basılı metinlerin çoğaltılmasına ve daha çok insana ulaşmasına olanak tanımıştır. Matbaa sayesinde insanlar bilgilenmişlerdir. Haber verme, yönlendirme, etkileme gibi kavramlar matbaanın bulunuşuyla daha etkin duruma gelmiştir. Matbaanın bulunuşu gazeteciliğin gelişmesine ve bir meslek olarak ortaya çıkmasına yol açmıştır.

  Daha sonra çeşitli iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte iletişim alanında da gelişmeler kaydedilmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi