Kamış Kalem Nelerden Yapılır Düzenekleri Nelerdir ve Nasıl Yararlanılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kamış Kalem Nelerden Yapılır Düzenekleri Nelerdir ve Nasıl Yararlanılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kamış Kalem Nelerden Yapılır Düzenekleri Nelerdir ve Nasıl Yararlanılır

 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: kamış kalem nelerden yapılır

  Kamış kalemler genellikle Irak ve İran kamışlarından yapılmaktadır.Ancak Irak ve İran kamışlarına ek olarak Cava ve Hind nev’ileri de meşhurdur. Bu kamışların en serti Cava kamışıdır ve en makbulü İran ve Irak kamışından yapılan kalemlerdir. Kamış kalemler genellikle koyu kestane rengindedirler. Sarı, alaca ve benekli olanları da vardır.

  Nasıl Yararlanılır

  Yazı yazma ve çizim aracı olan kalemlerin günümüzde bir çok versiyonu bulunmaktadır. Tarihte kullanılan kamış kalemler günümüzde pratik olmadıkları için pek fazla kullanılmazlar.Kamış kalemler nadiren kullanılır ve daha çok hattat sanatı için kullanılır. Güzel yazı yazmak ve hat sanatı için kullanılan kamış kalemler en çok bu alanda faydalanılır.
  Sazlardan ve kam

  Düzenekleri Nelerdir

  Kamışın boğumu kalemtraşla alındıktan sonra kalem uç kısmı kalemi açandan yana olmak üzere sol elin avucu içine yatırılır ve kalemin açılan kısmı uzunca bir badem görüntüsü verinceye kadar iki yandan kesilir ve yontulur. Kamış yeterince sert değilse biraz daha tok bir badem şekli tercih edilir. Kalemin gövdesinden ucuna doğru incelerek uzayan kısmına dil uç kısmına ise ağız denir. Ağzı dilinden daha enli açılan kaleme de çakşırlı kalem adı verilir.

  Daha sonra kalemin ağzı makta’ üzerine yatırılarak ya da elde dikine çatlatılır. Buna şakk etmek tabir olunur. Sonra da yine makta üzerinde kalemin ucu yazılacak yazının gerektirdiği meyil gözetilerek kesilir. Bu işleme de katt etmek veya kat’ denir. Kalem ağzının yazana yakın tarafı ünsi diğer tarafı da vahşî adıyla adlandırılır. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok işime yaradı.siteyi çok beğendim. 4. 4
  Ziyaretçi
  Gerçekten çok faydalı bir site işime fazlasıyla yaradı teşekkürler. :D

 5. 5
  Ziyaretçi
  Çok işime yaradı

 6. 6
  Ziyaretçi
  Çok önemli bir site lakin bence bu siteye daha iyi etkinlikler koyabilirsiniz

+ Yorum Gönder
kamış kalem nelerden yapılır,  kamis kalem neyden yapilir,  kamış kalem neyden yapılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi