Sel ve su baskınlarına neden olan faktörler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sel ve su baskınlarına neden olan faktörler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Sel ve su baskınlarına neden olan faktörler
  Soru: Bir yerdeki sel oluşumunu ve onun bir afete dönüşmesini aşağıda özetlenen etkenler belirlemektedir.

  a.İklim özellikleri

  b.Bitki örtüsü

  c.Fizyolojik özellikler

  ç.Beşeri etkinlikler.

  Sel oluşumunda bütün iklim değişkenlikleri önemli rol oynamakla birlikte bunların içinde en önemli olanı yağıştır. Etkili yağışlar sel oluşumu için temel nedendir. Bir yerde uzunca bir sürede az miktarda su bırakan bir yağış sele neden olmazken kısa sürede görülen ve daha fazla miktarda su bırakan yağışsele neden olabilmektedir. Çünkü şiddetli yağış sonucu kısa sürede oluşan büyük su kütlesi bitki ve toprak tarafından tutulamadığından doğrudan yüzey akışına geçmekte ve kontrolsüz akan bu sular sele neden olmaktadır. Yine kalın bir kar örtüsü üzerine nispeten ılık bir havada yağan yağmur da ani kar erimelerine neden olduğundan sel olma şansını arttırmaktadır.

  Özellikle çıplak arazilerde toprağın nem miktarı da önemli bir etkendir. Neme doymuş topraklar suya doymuş olduğundan emme kabiliyeti zayıflayacak ve şiddetli yağış sonrası oluşan su kütlesinin büyük bir bölümü yüzeysel akışa geçecektir. Buna karşılık nemi düşük olan arazide yağış sularının bir kısmı toprak tarafından emileceği için buralarda sel olasılığı da azalacaktır.
  ? 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: Sel ve su baskınlarına neden olan faktörler

  İklim, sel baskınlarında birinci dereceden etkili bir tip özelliğine sahiptir. İklim özelliği sürekli yağış alan bir bölgeyse su taşkınlarının görülme ihtimali yüksek olur. İklim özelliklerine bağlı olarak bitki örtüsü bakımından fakir olan bölgelerde toprak suyu az çekeceğinden toprak suya doymuş ve geri kalanı toprak yüzeyinde kalmasına ve sel baskınlarına neden olacaktır. Fizyolojik olaylar dendiği zaman, o bölgenin orografik durumu, yükseltisi, eğimi, toprak özellikleri, denize yakınlığı-uzaklığı, anlaşılmalıdır. Bütün bu özellikler, akarsu havzalarının yağış, sıcaklık, buharlaşma ve drenaj koşulları ile bitki örtüsünün dağılışını yönlendirerek, sel olaylarına karşı duyarlılığını ortaya koyan faktörlerdir. İnsanların doğadaki dengeyi bozacak faaliyetlerde bulunması ile sel baskınlarının oluşmasına neden olmaktadırlar. Bu durum beşeri faktörlerin etkisini göstermektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi