Veri Tabanı Nedir Nerelerde Kullanılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Veri Tabanı Nedir Nerelerde Kullanılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Veri Tabanı Nedir Nerelerde Kullanılır
  Soru: veri tabanı nedir nerelerde kullanılır ?


  İle İlgili Yazılar

 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: Veritabanı nerelerde kullanılır?
  En yalın anlatımla belirli bir sisteme göre düzenlenmiş bilgiler topluluğu olan “veritabanı”, günümüzde genel olarak bilgisayar sektörüyle ilgili bir terim olarak kullanılır. Veritabanı kavramı her ne kadar yalnızca bilgisayarlar ile ilgili bir kavrammış gibi görünse de, aslında birçok farklı alanda kullanılan bir terimdir. Bilgisayar ortamında bulunan tüm verilerin yani veritabanının düzenlenmesi ve gerektiğinde bu verilere kolay ulaşılabilmesi için yazılan programlara ise “veritabanı yazılımı” denmektedir.

  Kütüphanelerde bulunan kitapların da çok geniş bilgi içerdiği düşünüldüğünde, kütüphanelerin de çok geniş bir veritabanına sahip olduğu ve bu verilerin doğru şekilde yönetilmesi için belirli bir indeksleme sisteminin bulunması gerektiği anlaşılabilir. Bu indeksleme sisteminin bilgisayar ortamındaki karşılığı da veritabanı yazılımıdır.

  Bankacılık sektörü için de oldukça önemli olan veritabanı yazılımları, tüm müşteri hesaplarına ait bilgilerin korunmasını ve verimli bir biçimde kullanılabilmesini sağlamaktadır. Bankacılık sektörü haricinde otomotiv sanayisi ve sağlık sektöründe de kullanılan veritabanı sistemleri, hava taşımacılığı gibi sektörler için de son derece önemlidir. Çağımızın giderek artan bir hızla gelişen sektörü telekomünikasyon için de oldukça önemli olan veritabanı sistemleri, tüm sektörün işlemesini ve gelişmesini sağlamaktadır. İnsan hayatının hemen hemen her alanına bilgisayar girdiği için veritabanı sistemlerinin kullanım alanı da giderek genişlemektedir. Ayrıca veritabanı sistemlerinin kurulumu, sorgulanması, denetimi, güvenliği ve ayarlanması gibi birçok karmaşık konu olduğu için son dönemde “veritabanı yöneticiliği” kavramının da şekillenmesine neden olmuştur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi