Basketbolun Tarihsel Gelişimi Nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Basketbolun Tarihsel Gelişimi Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Basketbolun Tarihsel Gelişimi Nedir

 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: Basketbolun Tarihçesi
  Basketbol, dünyanın her yerinde her seviyedeki milyonlarca insanın oynadığı veya seyirci olarak izlediği popüler bir spor dalıdır. Bu kadar talep gören bu spor dalının nasıl doğduğunu ve nasıl bu kadar hızlı yayıldığını biliyor musunuz?

  Tarihte ilk bilinen basketbola benzer bir oyunun, Amerika' da Kızılderililer tarafından basit olarak oynandığı belirtilmektedir. Basketbolun bugünkü durumuna gelmesindeki ilk bilinçli çabalar, 1891 yılında Amerikalı bir beden eğitimi öğretmeni olan Dr. James Naismith tarafından başlatılmıştır.

  Massachusettes Springfield Koleji'nde on üç maddelik ilk oyun kuralları ile oynanmaya başlanan oyun, kış döneminde atletler, beyzbolcular ve Amerikan futbolu oynayan çocukların salon içinde sakatlanmalarını önleyici ve faydalı bir kış antrenmanı gerçekleştirmeleri amacıyla ortaya çıkmıştı.
  Kısa bir sürede geniş kitlelerin ilgisini çeken basketbol; yardımcı antrenman özelliğinden kurtulup, popüler spor dallarından biri haline gelmiştir.

  Basketbol, Birinci Dünya Savaşından sonra hızla Amerika'dan Avrupa' ya oradan da Afrika, Asya ve Avustralya'ya yayılmıştır.

  Bu spor dalını yönetmek amacıyla çalışan
  FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu) 1932 yılında İsviçre Cenevre'de kurulmuştur. Bilindiği üzere FIBA, basketbolun daha hızlı yayılması ve daha zevkli bir oyun haline gelebilmesi için gerekli her türlü düzenlemeleri ve oyun kurallarını hayata geçirmektedir.


  basketbol oyun kuralları

  Basketbol 5 kişilik iki takımla oynanır,
  Hücum süresi 24 sn’dir,
  İki devreli müsabaka yapılır, her devre yine iki çeyrekten oluşur, her çeyreğe ise periyod adı verilir,
  Avrupa liglerinde her çeyrek 10 dk, NBA de ise 12 dk’dır,
  Normal süreler sonunda eğer beraberlik söz konusu ise, 5 dakikalık uzatma süresi oynanır,
  Avrupa liglerinde her oyuncunun 5 faul hakkı, NBA de ise 6 faul hakkı bulunmaktadır,
  Hücum eden takım kendi sahasından 8 sn içinde çıkmak zorundadır,
  Hücum bölgesine geçildiğinde takımlar, kendi yarı sahalarına topu atamazlar. Bu durum geri pas olarak kabul edilir ve top rakip takıma geçer,
  Her takımın ilk 3 periyotta ve uzatma periyodunda ikişer dakikalık 1 mola hakkı vardır, 4. Ve son periyotta ise mola hakkı 2’dir,
  Her takımın sınırsız oyuncu değiştirme hakkı mevcuttur. 3. 3
  Ziyaretçi
  Bizim için çk iyi oldu teşekkür ler+ Yorum Gönder
basketbolun tarihi gelişimi,  basketbolun tarihsel gelişimi,  basketbol tarihi gelişimi,  basketbolun tarihsel gelisimi,  Basketbollun tarihi gelişimi nelerdir!
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi