Sindirim Sisteminde Kullanılan Teknolojik Aletler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sindirim Sisteminde Kullanılan Teknolojik Aletler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: Sindirim Sisteminde Kullanılan Teknolojik Aletler

  1) Diyaliz makinesi
  2) Böbrek taşlarını kırma makinesi
  3) Böbrek biyobsisi 3. 3
  Ziyaretçi
  bu bilgiyi sonunda buldum sağolun 4. 4
  Ziyaretçi
  Diyaliz makinesi
  Diyaliz, böbrek yetmezliği sonucu vücutta biriken fazla sıvı ve atık ürünlerin vücuttan atılmasını sağlayan geçici bir işlemdir.
  Böbrek yetmezliği olan hastalara nakledilen sağlıklı böbrek, hastaları sağlığına kavuştururken diyaliz makinesine bağımlılıktan da kurtardığı için hastanın yaşam kalitesini yükseltmiş olur.
  Böbrek taşlarını kırma makinesi
  Kalsiyum fosfat, kalsiyoum oksalat gibi bileşikler böbrekte birikerek böbrek taşlarını oluştururlar.Bunların giderilmesi için cerrahi müdahalelerle böbrek taşları alındığı gibi teknolojinin gelişmesi ile lazer ışınlı böbrek taşı kırma makineleri üretilmiş ve bu makine sayesinde hastanın vücudunda herhangi bir kanama olmadan tedavi edilmiş olur.
  Böbrek biyopsisi
  Böbrek biyopsisi ise böbrek iltihabı olarak bilinen nefrit ve benzeri bir çok böbrek hastalığının tanısında kullanılır.
  Renal biyopsisi de denilen böbrek biyopsisi, hasar veya hastalık belirtileri açısından mikroskop altında incelenebilmesi için, böbrek dokusundan küçük bir parça alınması biçiminde bir uygulanan yöntemdir. Kan testleri, idrar testleri veya görüntüleme teknikleri böbrek sorununun teşhisi için yeterli bilgi sağlayamıyorsa, doktorunuz böbrek biyopsisi önerebilir. Böbrek biyopsisi, böbrek hastalığının şiddetini belirlemek ya da böbrek hastalığı tedavisinin işe yarayıp yaramadığını anlamak için de kullanılabilir. Olumsuz sonuçlanmış bir böbrek nakli geçirmişseniz de böbrek biyopsisi gerekebilir.
  Çoğu böbrek biyopsisi, deri yoluyla ince bir iğne sokularak yapılır. Bu yöntemde, bir görüntüleme cihazı dokuyu almak için böbreklerinizden birine sokulan iğneye rehberlik eder.

 5. 5
  Ziyaretçi
  sindirim sistemi hastalıklarına teknolojik tedaviler ve aletleri

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi