Karmaşık Sayıların Günlük Hayatta Kullanımı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Karmaşık Sayıların Günlük Hayatta Kullanımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Karmaşık Sayıların Günlük Hayatta Kullanımı

 2. 2
  DESTE
  Bayan Üye

  Cevap: Karmaşık Sayıların Günlük Hayatta Kullanımı

  *Sinyal analiz ve işlevinde kullanılan matematiksel modellemelerde kompleks sayılar, sinüzoidal niceliklerin kullanılmasına elverişli olması nedeniyle, önemli ölçüde temel alınır. Bundan başka, haberleşme cihazlarında kullanılan filtrelerin tasarımının altında bu sayılar yatar.
  Özellikle bu sayılarla ilgili alanlardan biriside kontrol mühendisliğidir. Şimdiye kadar kontrol mühendisleri, kontrol sistemlerini zaman alanında temsil yerine, kontrol sistemlerini kompleks düzlemde temsilini tercih ederler.

  *Bunların dışında Elektrik mühendisliği, kuantum mekaniği, görelilik kuramı, sinyal analizi gbi sistemlerde karmaşık sayıların kullanım alanlarına girmektedirler. Bu arada elektrik kuramında i yerine, akım şiddeti i ile karıştırmamak için j kullanılmaktadır.
  Bunların yanında komplex sayıların; dalganın ortaya çıktığı (ister su dalgası olsun, ister bir yay titreşimi, ister gece-güzdüzden dolayı oluşan sıcaklık dalgası...) her alanda , bir sarkacın hareketinin modellemesinde. Arabaların süspansiyonlarında da, Eğer yaylanan bir sisteminiz varsa bunun modellemesinde kullanırsınız.

  *Aynı şekilde elektrik devrelerinde. Alternatif akımı modellemede çok kolaylık sağlıyorlar. Güç tüketimi ve enerji hesaplarında karşımıza bol bol çıkan tek şey gene karmaşık sayılardır.
+ Yorum Gönder
karmaşık sayıların kullanım alanları,  karmaşık sayılar nerelerde kullanılır,  karmaşık sayılar günlük hayatta nerelerde kullanılır,  karmaşık sayılar nerede kullanılır,  karmaşık sayıların günlük hayatta kullanımı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi