Mahalle İlçe İl ve ülke Kavramları Ne Anlama Gelmektedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Mahalle İlçe İl ve ülke Kavramları Ne Anlama Gelmektedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Mahalle İlçe İl ve ülke Kavramları Ne Anlama Gelmektedir

 2. 2
  Ecrin
  Bayan Üye

  Cevap: Mahalle İlçe İl ve ülke Kavramları Ne Anlama Gelmektedir

  İl, merkezî yönetimin taşra birimlerinin en büyüğüne verilen isim. Merkezî yönetimin kendi taşra temsilcilerine yetki devretmesi anlamına gelen "yetki genişliği" ilkesi uyarınca kurulan illerin bağımsız hukuksal varlıkları ve tüzel kişilikleri yoktur, ama tüzel kişiliğe sahip il özel idaresi aracılığıyla, yerinden yönetim birimi özellikleri taşırlar.

  ilçe
  Yönetim bakımından yurt bölümlemesinde ilden sonra gelen bölüm kaymakamlık kaza ilçe idari bakımından mülki taksimatta ilden sonra gelen yerleşim birimidir ilçelerin Genel DurumuMerkezi idarenin taşra teşkilatındaki ikinci bölüm ilçe, idaresidir iller birden fazla ilçeden oluşur ilçelerin, kurulup kaldırılması ve değiştirilmesi de tıpkı illerde olduğu gibi kanunla olmaktadır Buna karşılık ilçenin komşu il olan sınırlarının yeniden düzenlenmesi içişleri Bakanlığının hazırlayacağı müşterek kararname ile olur Bugün ülkemizde 850 adet ilçe idaresi vardır.

  Mahalle
  Mahalle, kavram olarak yakın komşuluk ilişkilerinin kurulabildiği en küçük sosyal yapıdır.

  Mahalle: Belediye sınırları içinde, ihtiyaç ve öncelikleri benzer özellikler gösteren ve sakinleri arasında komşuluk ilişkisi bulunan idarî birim. (5393 sayılı belediye kanunu)

  Ülke
  Ülke, bir devletin egemenliği altında bulunan, başkenti ve bayrağı olan, genellikle bağımsız toprakların tümü, memleket. 3. 3
  Ziyaretçi
  güzel ama çok güzel 4. 4
  Ziyaretçi
  tam doyurucu şekilde bilgiler vermişsiniz ellerinize sağlık

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi