Önyargı Dışlama Aşağılama Gibi Davranışların Neden Olduğu Olumsuzluklar Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Önyargı Dışlama Aşağılama Gibi Davranışların Neden Olduğu Olumsuzluklar Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ecrin
  Bayan Üye

  Cevap: Önyargı, bir kişi ya da olaya ilişkin yeterli bir bilgi edinmeden, önceden, peşin bir karara varmış olma durumudur. Önyargı, insanların düşüncesizliğine bir kılıftır. Eğer önyargılar davranışa dönüşür ise, artık bunun adı dışlamadır. Yani önyargı bir tutum, dışlama ise bir davranıştır. Önyargı bazen belli gerekçelere ve ön bilgilere dayansa da, haklı gerekçesi olmadan diğerlerinin kötü olduğunu düşünmek, önyargının nefret boyutudur. Ön yargı bir taraf tutma biçimidir. Sakız gibidir, bir kez bulaştı mı uzar gider, yapışır kalır ve çok şişerse suratınıza patlar. Allport “erken yargılar yeni bilgilerle yüzleşince değişmiyorsa önyargıya dönüşmüş demektir” der. Yemeğin tadına bakmadan tuz atan adam önyargının ordusuna katılmış bir neferdir. Ön yargı alışkanlık haline gelip dışlama boyutu kişi için normalleştikten sonra kişileri ya da eleştirdiği şeyleri aşağılamaya başlayacaktır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Hiçbir zaman kimseye ön yargıyla yaklaşmayın 4. 4
  Ziyaretçi
  Standart Ön Yargı Dışlamak Aşağılamak Gibi Davranışların Neden Olduğu Olumsuzluklar Nelerdir?
  Sponsorlu Bağlantılar


  Ön yargı dışlamak aşağılamak gibi davranışların neden olduğu olumsuzluklar ve örnekler

  Ön yargı; Kişilerin durumu anlamaya çalışmadan verdiği peşin hükme denir. Bu düşünceler bizim aceleci tavrımızın sonucudur. Kişiler sabırsız davranırsa yanlış yapma ihtimali yükselir. Bu anlamda kendimizi dizginlemeye çalışmalıyız. Bir durum ve bir olay yada bir kişi karşısında acele davranmadan anlayarak karşıdakine söz hakkı vererek karar vermelidir.

  Dışlamak ise; Ön yargılı davranmanın sonuçlarından biridir. Kişi bir kişi için ön yargılı düşünür ve bu insanı bulunduğu toplumdan dışlar. Yani önyargıların davranışa yansıyış biçimidir. Bu anlamda önyargıdan uzak durmak bu davranışa düşmemenize yardımcı olacaktır.

  Aşağılama; Yukarıdaki iki durumun getirdiklerinden biri de budur. Bir kişi hakkında verilen önyargı dışlama ve aşağılamayı beraberinde getirir. Bu karşı tarafa yapılan bir haksızlık ve en başta ise saygısızlıktır. Ancak bu durumlarda şöyle kendimizi karşı tarafın yerine koyup davranmak bizleri yanlış yapmaktan koruyacaktır.

  recep bingöl

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 14 kişi