Röntgen Nedir Ne işe Yarar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Röntgen Nedir Ne işe Yarar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Röntgen Nedir Ne işe Yarar

 2. 2
  Ecrin
  Bayan Üye

  Cevap: Bilindiği gibi röntgen ışınları diğer ışınlardan farklı olarak dokulardan geçer ve dokuların sertliğine, yumuşaklığına göre çeşitli gölgeler verir, işte bundan faydalanılarak, röntgen ışınları gözle görülmeyen dokuların durumunu aydınlatmak ve teşhis için kullanılır. Bunun için de çeşitli modern aletler geliştirilmiştir.Tetkik edilecek hasta röntgen ışınları ile, bu ışınları tesbit eden hassas film arasına koyulur ve kısa bir süre vücuttan röngten ışınları geçirilir. Filmde çıkan siyah beyaz gölgeler bu işin mütehassısları tarafından okunurve düşünülen bir hastalığın teşhisine gidilir.
  Röntgen ışınları başlangıçta X ışını olarak adlandırılmıştır. Röntgen ışınlarının X ışını olarak adlandırılmasındaki temel sebep tüm özelliklerinin algılanamamasından kaynaklanmaktadır.
  X ışınları temel olarak alternatif şehir akımının yükseltilerek düz akım haline getirilmesinden ve bunun bir cam tüp içinde kapalı şekilde aktarılması esnasında anota çarpan elektronların enerjilerinin değişmesinden kaynaklanır. X ışınları düz akan ışınlardır. Bunlar yönlendirilir ve dokuların içlerinden geçmeleri sağlanır. Dokularda apsasyon, dokuların cinsine ve kalınlığına göre değişmektedir. Artık ışınlar eğer dijital röntgenlerse bir görüntü plağının üzerine düşerler.
  Bu şekilde kayda alınan film daha sonra gönsterilebilmektedir. Konversiyonel direk radyografilere akciğer filmleri veya iskelet radyografileri örnek verilebilir. Radyoskopiler genellikle hareketli organların tetkiki için kullanılırlar. Radyografiler ise daha sabit organların tetkikleri için kullanılırlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi