Seksek Oyunu Nasıl Oynanır Kısaca

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Seksek Oyunu Nasıl Oynanır Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Seksek Oyunu Nasıl Oynanır Kısaca

 2. 2
  Ecrin
  Bayan Üye

  Cevap: Seksek Nasıl Oynanır?

  1) 1 kişi tebeşirle sek sek çizgisini çizer.Kare veya daire şeklinde çizilen çizgiler 1'den 8'e kadar numaralandırılırdı.
  2)İlk oyuncu taşını bir numaralı kutunun içine atar.Genellikle mermer taş kullanılırdı.Taşın olduğu kutunun üzerinden atlayarak diğer kutulara sekerek gider.Tek kutu olanlara tek ayakla ,çift kutu olanlara iki atağımızla basarız.
  3) 8 numaralı kutuya gelince geri döner ve 2 numaralı kutuya gelince tek ayağının üzerindeyken 1 numaralı kutudaki taşı alır ve bu kutunun üzerinden atlayarak çizginin dışına çıkar.
  4)Şimdi sıra 2 numaralı kutuya gelmiştir.Taşı 2 numaralı kutuya atar ve aynı şekilde sekerek gider ve dönüşte 2 numaradan taşı alır ve üzerinden atlayarak çizgiden çıkar.
  5)Bu şekilde 8 e kadar devam eder.Attıgı taş bir çizginin üzerine gelirse ,çizgiye basarsa ya da iki ayağı birsen yere deyerse oyuncu yanar ve sıra diğer oyuncuya geçer.Tekrar sırası gelince kaldığı yerden devam eder. 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkürler oyunu öğrendim 4. 4
  Ziyaretçi
  teşekkür ederim öğrendim

 5. 5
  Ziyaretçi
  sağolun güzel bi site

 6. 6
  Ziyaretçi
  Seksek oyunu, sokak oyunları arasında özellikle de kızlar tarafından son derece sevilen, eğlenceli bir oyundur. Seksek oyununda ilk olarak bir kiremit ya da tebeşir aracılığı ile karelerden oluşan bir oyun alanı çizilir.

  Ardından ise, yine bir taş ile, bu karelerin içine atış yapılır. Atış yapıldıktan sonra eğer taş, bu karelerin içinde kalırsa başarılı olunmuş sayılır, eğer atılan taş çizgilerin dışında çıktıysa geçerli sayılmaz.

  Sonrasında ise, tek ayak ve zaman zaman iki ayak üzerinde sekmek suretiyle oyun sürer. Seksek oyunu süresince oyuna dahil olan kişiler sıra ile bunları yaparlar. Oyunun isminden de rahat bir şekilde anlaşılabileceği üzere, oyun sekerek bu çizilmiş karelerin arasından geçerek oynanmaktadır.

 7. 7
  Ziyaretçi
  evet bende beğendim

+ Yorum Gönder
çizgi oyunu nasıl oynanır ,  cirit oyunu nasıl oynanır,  cirit nasıl oynanır kısaca,  sek sek oyunu basil oynanir kisaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi