Türkiyedeki Atatürk Heykelleri ve Heykeltraşları

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Türkiyedeki Atatürk Heykelleri ve Heykeltraşları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Türkiyedeki Atatürk Heykelleri ve Heykeltraşları

 2. 2
  Ecrin
  Bayan Üye

  Cevap: "türkiyede heykel dendiği zaman, en azından "halk arasında", esasen atatürk heykeli anlaşılır. atatürk heykelleri, ülkede heykel estetiğini belirleyen baskın unsur niteliğini taşıyor. bu heykeller, aynı zamanda kamusal mekânlara nizam veriyor, kentin merkezini belirliyorlar. aylin tekiner, titiz çalışmasında, öncelikle atatürk heykelleri rejiminin politik bir tahlilini yapıyor. başka deyişle, atatürk heykelleri üzerinden bir siyasi tarih okuması gerçekleştiriyor: bu heykeller topluma nasıl mesajlar vermek üzere tasarlandı? mesajlar, cumhuriyet tarihi boyunca ne ölçüde devamlılık gösterdi, dönemlere göre nasıl farklılaştı? erken cumhuriyet döneminde oluşturulan kişi ve devlet kültüyle dönemin totaliter rejimlerinin estetik politikaları arasında ne gibi benzerlikler görülebilir? özellikle 12 eylül 1980 askerî darbesi sonrasındaki atatürk heykeli yaptırma kampanyaları nasıl bir toplum tasarımının ifadesiydi?

  kitaptaki diğer analiz düzlemini ise, türkiyedeki atatürk heykelleri envanterinin estetik açıdan ve görsel mesajlar açısından yorumlanması oluşturuyor. sadece belli başlı "anıtsal" örnekler değil, pek bilinmeyen, kenarda köşede kalmış heykeller de bu gözle inceleniyor. ayrıca, defalarca yeniden üretilen kalıp-modeller olgusuna ve bunun gitgide büyüyen "piyasasına" dikkat çekiliyor.
  kentsel peyzajın bir sabitine dönüşen ve heykel algısını bir kalıba sokan atatürk heykelleri hakkında, geniş perspektiften, analitik bir inceleme."+ Yorum Gönder
atatürk heykelleri ve heykeltraşları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi