Cebirsel ifadeler Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Cebirsel ifadeler Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Nickiniz
  Özel Üye

  Cevap: Cebirsel İfadeler Nedir

  Belli bir kurala göre verilen sayı örüntülerini harfler kullanarak denkleme dökme şekline cebirsel ifadeler denir. Diğer bir tanımla cebirsel ifadeler, bir harfin veya değişkenin belli bir pozitif tam kuvvetinin bir rasyonel sayı katı olan terimlerin toplamı, farkı veya çarpımıdır.

  Örneğin Ali’nin yaşının 2 fazlası demek x+2 Bu tür denklemleri çözerken amaç bilinmeyeni yani harfleri yalnız bırakıp harflerin sayı karşılığını bulmaktır. Cebirsel ifadelerde kullanılan harfler sayıları temsil eder ve bilinmeyen veya değişken olarak isimlendirilir.

  Değişken yerine bir sayı yazarak cebirsel ifadenin o sayı için değerini buluruz. Değişkeni ve bu değişkenin kuvvetleri eşit olan cebirsel ifadeler benzer terimlerdir. Cebirsel ifadeler toplanırken benzer terimlerin kat sayıları toplanır.

  Cebirsel ifadeler, sayısal ifadelerin başka bir gösterimi olduğundan çarpma işleminin toplama ve çıkarma işlemi üzerine dağılma özelliği uygulanır.

  Eşit işareti (=) ve bilinmeyen içeren sayı cümlesine denklem denir. Denklemi doğru yapan değişkenin değerine o denklemin çözümü denir.

  Farklı şekillerin bir araya gelmesi sonucu oluşan yeni şekillere örüntü denir. Örüntüye halı desenlerini, sınıflardaki fayansların dizilişlerini örnek verebiliriz. İşte bunlar belli bir sayısal kurala göre dizilirler.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi