Hava Kirliliği Canlıları Nasıl Etkiler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hava Kirliliği Canlıları Nasıl Etkiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: canlılar hava kirliliğinden nasıl etkilenir  Atmosferde toz, gaz, duman ve koku şeklinde bulunabilecek kirleticilerin, insan ve diğer canlılarla cansız varlıklara zarar verecek miktara yükselmesi.
  Hava kirliliğine yol açan nedenlerin başında, endüstride, konutlarda, taşıtlarda ve enerji santrallerinde kullanılan fosil yakıtlar gelir. Bu yakıtlar yandıktan sonra baca ve egzozlardan çevreye kükürt dioksit, azot oksitler, karbon monoksit, uçucu organik bileşikler, kurşun ve partiküller verilir. Hava kirliliğine yol açan etkenler arasında yanardağ faaliyetleri, spreylerde kullanılan bazı maddeler, orman yangınları, çöpler ve çöplerin yakılmasıyla radyoaktif maddeler de yer alır. Kirli hava, özellikle, çocukları ve yaşlıları etkiler. Bununla birlikte bütün insanlarda alerji, astım, kanser, öksürük, boğaz ağrısı, bronşit ve verem gibi hastalıklara yol açar. Ayrıca vücut direncini azaltır. Hava kirliliği, yalnızca insanları değil, bütün canlı ve cansız varlıkları etkiler. Asit yağmurlarına ve sera etkisine yol açar.

  Hava kirliliğinin önüne geçmek amacıyla devletler tarafından “hava kirliliği kontrol politikaları” oluşturulmaktadır. Bu uygulamalar kapsamında endüstri kuruluşlarında baca filtreleri kullanımı, kaliteli yakıtların kullanımı, ısınma ve endüstride doğal gaz kullanımı, taşıtlarda kurşunsuz benzin kullanımı, çöplerin yakılması yerine değerlendirilmesi, ozon tabakasına zarar veren spreylerin kullanımının yasaklanması ve bitki örtüsünün geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapılmaktadır.


  Hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkileri, atmosferde yüksek miktardaki zararlı maddelerin solunması sonucu ortaya çıkar.  İnsanların sağlıklı ve rahat yaşayabilmesi için teneffüs edilen havanın mutlaka temiz olması gerekir. Havanın doğal yapısını bozan ve kirleten maddelerin başka bir deyişle kirli havanın solunması, özellikle akciğer dokularını tahrip edici ve öldürücü olabilmektedir.  Solunum yolu ile alınan hava içerisindeki parçacıklar ve duman, teneffüs esnasında yutulur ve akciğerlere kadar ulaşır.


  KARBON MONOKSİT ( CO )

  Karbon monoksitin oksijen taşıma kapasitesini azaltması sonucunda kandaki oksijen yetersizliği nedeniyle kan damarlarının çeperleri, beyin kalp gibi hassas organ ve dokularda fonksiyon bozuklukları meydana gelir.  Kükürt Oksitler ( SOX )
  Hava kirletici emisyonların en yaygın olanı kükürtdioksit (SO2) dir. Her yıl tonlarca SO2 çeşitli kaynaklardan yayınlanarak, atmosfere karışmaktadır.Kükürt dioksit ve atmosferdeki ürünleri irritan etki gösterirler. Solunan yüksek konsantrasyondaki kükürt dioksitin %95'i üst solunum yollarından absorbe olur. Bunun sonucu olarak, bronşit, anfizem ve diğer akciğer hastalık semptomları meydana gelir.  Azot Oksitler (NOX)
  NOx’ in atmosferdeki bulunuşu yaklaşık olarak yarı yarıya taşıt egzosu ve sabit yakma tesislerinden dolayıdır. Bu gazlar atmosferde doğal gaz çevrimine girerek, nitrik asit (HNO3) oluşumuyla sonuçlanan zincirleme reaksiyonları tamamlarlar. Atmosferdeki HNO3 oluşumu ise asit yağışının oluşmasını etkiler. Son yıllarda Danimarka’ da yapılan bir araştırmayla amonyak buharlaşmasının güneş radyasyonuna maruz kaldığında atmosferdeki nitrik asit oluşumuna katkısının ihmal edilemeyecek boyutta olduğu belirlenmiştir. Yağmurun amonyum içeriği toprakta, su havzalarında ve göllerde nitrifikasyon yapan bakteriler ve oksijen sayesinde amonyum nitrit asite dönüştüğünde yağmurun asiditesini ayrıca 4 kat artırmaktadır. Azot dioksitin sağlık üzerine etkileri; çeşitli kesimlerdeki bireylere değişik konsantrasyonlar uygulanması ile tesbit edilmiştir. 3000-9400 μg/m3 konsantrasyonlarına 10-15 dakika süre ile maruziyet sonucunda; normal ve bronşitli kişilerde akciğer fonksiyon değişimleri gözlenmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi