Sohbet Türüne Kısa örnekler

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sohbet Türüne Kısa örnekler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Sohbet Türüne Kısa örnekler
  Soru: Ödevim için bana sohbet türü hakkında kısa ve öz örnekler paylaşabilir misiniz ? Sohbet türüne kısa örnekler veriniz ? 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Kısa Söyleşi (Sohbet) Örnekleri  1.ÖRNEK
  Hoş görür olmak ne demektir? Hoş görür olmak, düşüncelere, " Boş ver" diye aldırış etmemek değildir. Böyle bir ilgisizlik insana yakışmaz. Hoş görür olmak, bize seslenen kimsenin söylediklerini bir takim ön yargılara dayanarak tartışmadan geri çevirmek değil, söylenenleri dikkatle dinleyip tarafsız bir görüşle inceledikten sonra yargıya varmaktır.
  Başkasının düşüncelerini incelemeden neden geri çevirelim? Neden bu düşünceleri küçümse-meyle karşılayalım? Onları savunmak olanak dişi midir? Biraz olsun gerçek payı yok mudur bu sözler-de? Bize bunları söyleyen hiç mi kafa yormadı acaba?
  İnsanların beğenileri birbirine uymaz. O belki kırmızıdan hoşlanır, siz yeşili seviyorsunuzdur. O belki Wagner'in müziğini beğeniyor, siz Mozart'ı yeğliyorsunuzdur.. Beğenileri sizinkine uymuyor diye, onu beğenisizlikle, kabalıkla mı suçlayacaksınız? Ona kızacak mısınız? Onun da sizin de beğendiğiniz şeyleri yansız olarak değerlendirmelisiniz.
  İşte düşünce alanında da böyledir. Bütün düşünceleri ve varsayımları bize göre ve bazı yönleriyle savunmak olanağı vardır. Bunun için size seslenen kimsenin düşüncelerini öyle anlayıp dinlemeden geri çevirmeye kalkışmayınız. Onları inceleyiniz. Bakalım ne yenilikler bulacaksınız. Doğal olarak, bütün insanların düşüncelerinde olduğu gibi, iyi ve kötü yönler görecek, doğru ve yanlış noktalar bula-caksınız.
  Öyleyse doğru bulduklarınızı açıkça belirtiniz, geri kalanları da güler yüzle tartışınız. Kanıtlarınızı ortaya koyunuz; fakat karşı tarafın kanıtlarını da dinleyiniz. Mantık kurallarına uyarak yargılayınız, duygularınıza kapılarak değil. Konuşma, tartışma alanında, bundan başka her türlü kural dürüstlüğe aykırıdır.

  Raymond de Saint LAURENT
  ÖRNEK

  İtalyan yazarı Luigi Pirandello’nun bir iki oyununu görmüşsünüzdür hikâyelerini okudunuz mu? Bay Feridun Timur onlardan otuz altısını dilimize çevirmişMillî Eğitim Bakanlığı da bastırmış. Hepsini okumadımsa da okuduklarım çok hoşuma gitti diyebilirim ki o yazarın oyunlarından daha çok beğendim hikayelerini. Oyunlarında yüksekten atmayı andırır bir hal vardır. Hikâyeleri öyle değil Pirandello onlarda kişilerini daha iyi gösteriyor canlandırıyor. Oyunlarında hep bir görüşü savunmak okuyanları yahut seyircilerini düşündürmek ister. Hem de çözümlenemeyeceğini söylediği meseleler üzerinde düşündürmek ister. Bir gerginlik vardır oyunlarında hikâyeleri ise öyle değil onlardaki kişiler daha canlı okuyana daha yakın. Herhalde bana öyle geldi.
  Nurullah ATAÇ


  ÖRNEK  İnsan Hakları ve Denk Bütçe

  İnsan hakları derin bir konudur. Devletler, önceleri insan haklarını korumak için kurulurlar. Fakat zamanla yeni bileşimlere gidemedikleri zaman egemenlerin/ezenlerin temsilcisi durumuna gelirler. (Türkiye’de olduğu gibi. Önceleri cumhuriyetimiz halkçı cumhuriyet olarak kuruldu.)

  O zaman da bu haklarını kaybedenler reaksiyon göstermeye baslar. Tıpkı bu gün olduğu gibi! İnsan haklarının en çok ihlal edildiği noktalar, acık bütçe, enflasyon fiyat artışları, ücretlerin ezilmesi, iç piyasanın harici bedhahlar tarafından istilası gibi olaylardır.

  Bu olaylar Türkiye’mizde 60 yıldır süregelmektedir. Son yedi yılda çok hızlandı maalesef. Enflasyon olan bir ülkede insan haklarından bahsedilemez. Çünkü enflasyondan ezilenler bu duruma karşı reaksiyon göstereceklerdir. Bu reaksiyonlar ise Hükümetler tarafından denk bütçe yapılarak durdurulamaz. Bu gidişe itiraz edenlerin üzerine panzerler sürülür, biber gazları püskürtülür. Coplanır, kışın ortasında soğuk sulara atılır

  Ama iş başındaki hükümetler, ‘bütçemiz açık, bu uygulamadan vazgeçip Atatürk gibi denk bütçe yapalım’ demezler, diyemezler. Aslında onları oralara getiren güçler buna müsaade etmezler.

  Çünkü denk bütçe yapılırsa Türkiye Cumhuriyetinin yıkılısı durur. Denk bütçe yapmadan daha çok insan hakları yazıları yazılacaktır. Çünkü denk bütçe yapılmadan insan hakları korunamaz, korunması gerçekleştirilemez. 3. 3
  Ziyaretçi
  Örnekleriniz çok güzel böyle konular paylaşarak bizlere yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim 4. 4
  Ziyaretçi
  Cok tesekkurler sayenizde odevimi yapabildm saolun :)

 5. 5
  Ziyaretçi
  :) Çok teşekkürler. 8.sınıf syf.148'i yaptım cok saoloun:) <3

 6. 6
  Ziyaretçi
  ödevimde yardımcı olduğunuz için teşekür ederim :)

 7. 7
  Ziyaretçi
  nurullah abi teşekkürler senin adını ödevin altına yazdım

 8. 8
  Ziyaretçi
  Allah senden razı olsun çok teşekkür ederim ..

 9. 9
  Ziyaretçi
  Saol nurullah abi senin sayende ödevimi yaptım

 10. 10
  Ziyaretçi
  bişeydeğil sana bir daha veririz memnun kaldıysan

 11. 11
  Ziyaretçi

  harika olmuş ama türkiye ile de ilgili örnekler veriseniz :D

 12. 12
  Ziyaretçi
  1. örnegin yazılış amacları ve dil ve anlatım içerikleri bakımından incelenişlerını yazarmısınız

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
sohbet örnekleri,  sohbet yazısı örnekleri,  sohbet örnekleri kısa,  sohbet örneği,  sohbet ornekleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi