Düşünce Gücüyle Neler Yapılabilir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Düşünce Gücüyle Neler Yapılabilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Düşünce Gücüyle Neler Yapılabilir

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Düşünce Gücüyle Neler Yapılabilir

  Bıçağı,(Düşünce Gücü) yaşamımızı kolaylaştıracak, bir çok görevin üstesinden rahatlıkla gelebilecek şekilde kullanabieceğimiz gibi, kendimize ve diğerlerine zarar verecek şekilde de kullanabiliriz.

  Bir bıçağın, gücü, keskinliğinden geldiği gibi, düşüncenin de gücü, farkındalıktan gelmektedir. Farkındalık, bireyin kendi zihin söylem havuzlarının yaşamını ve çevresindeki gerçekleri oluşturduğu bilincine ulaşması ile gerçekleşir.

  Bireysel Düzeyde Düşünce Gücü

  Toplumsal düzeyde, baskın olan varsayımların, devlet ve toplumsal kimliklerini ve sonucunda, içinde bulundukları gerçekleri oluşturması gibi, bireysel düzeyde, bireyin zihin haritasının varsayımları, bireyin kendi algısal duruş, karar, davranış şekillerini ve kimliğini oluşturmaktadır.

  Örnek olarak; “insanlar bencildir”, “insanlar kendi çıkarları doğrultusunda benim duygularımı ezerler”, “karşı cinsin gözü devamlı dışarıdadır” varsayımlarının baskın olduğu bir zihin haritasına sahip birey, partnerine karşı algısal duruşu, söz konusu varsayımlar doğrultusunda şekillenerek, partnerine karşı aşırı korumacı veya kontrolcü davranış şekillerini benimseme yollunu tercih etmesine neden olacaktır. Bireyin, zihinsel varsayımları, bireyin ilişki içindeki, karar ve davranış şekillerini oluşturmuş ve bu davranış şekillerini “fazlasıyla kıskanç” partner kimliği ile meşrulaştırma yolunu tercih etmiştir. Aşırı korumacı ve kontrolcü, davranışlar altında kendini rahat hissetmeyen, karşı birey ise, ilişkiyi bitirme kararı alma eğilimine girer ve diğer partner başlangıçtaki varsayımı olan “ insanlar kendi çıkarları doğrultusunda benim duygularımı ezerler” doğrulanmış gibi algılayarak, zihin haritasındaki hatalı kodlamayı daha da pekiştirme yoluna gider.

  Yukarıdaki örnekte; X bireyin, diğer insanlar hakkında, zihin haritasında ilişkilendirdiği varsayımların, bir ilişki içerisinde karşı tarafa olan davranış şekillerinin ve nihayetinde ilişkinin kendi yapısını nasıl şekillendirdiğini ve bu şeklin, ilişkinin gidişatını nasıl etkilediğini ve gidişatın da, başlangıçtaki varsayımları nasıl doğruladığını demontre etmiş olduk.

  Düşünce gücü, çift taraflı keskin bir bıçaktır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi