Karışımları Ayırmak için Kullandığımız Ayırma Yöntemleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Karışımları Ayırmak için Kullandığımız Ayırma Yöntemleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Karışımları Ayırmak için Kullanılan Ayırma Yöntemleri Nelerdir?

  1 Elektriklenme ile Ayrıştırma
  2 Mıknatıs ile Ayrıştırma
  3 Öz kütle Farkı ile Ayrıştırma
  4 Çözünürlük Farkı ile Ayrıştırma
  5 Hâl Değiştirme Sıcaklıkları Farkı ile Ayrıştırma
  6 Süzme ve Yüzdürme ile ayırma
 3. 3
  Son Yolcu
  Bayan Üye
  Karışımları Ayırma Yöntemleri

  -Mıknatıs ile Ayırma: Mıknatıs demir, kobalt ve nikel gibi maddeleri çeker, bunların dışındaki maddeleri çekmez. Mıknatıs tarafından çekilen ve çekilmeyen maddelerden oluşan karışımları mıknatıs kullanarak bileşenlerine ayırabiliriz.

  -Süzme ile Ayırma: Katının sıvı içerisinde dağılmasıyla oluşan heterojen karışımları bileşenlerine ayırmak için süzme yöntemini kullanabiliriz. Süzme işleminde en önemli etken gözeneklerinin büyüklüğüdür. Süzgecin gözenekleri süspansiyonu oluşturan katı maddelerin tanecik büyüklüğüne göre ayarlanmalıdır.

  -Yüzdürme (Özkütle farkı ile ayırma) :Özkütle, maddeler için ayırt edici özelliktir. Bu özellikten yararlanarak bileşenlerine ayrılabilir. Özkütle farkı ile ayırma yöntemi, suda çözünmeyen katı maddelerden oluşan karışımların ayrılmasında kullanabileceği gibi, birbiri içinde çözünmeyen sıvı maddelerin ayrılmasında da kullanılabilir. Farklı iki maddeden oluşan bir karışımı ayırmak için, bu karışımın üzerine bileşenlerle etkileşmeyen sıvı eklenir. Sıvının Özkütle değeri, bileşenlerin özkütle değerleri arasında olmalıdır. Karışımı oluşturan maddeler özkütlelerine göre tabakalar halinde sıralanır. Özkütlesi sıvıdan büyük olan kabın alt kısmında, küçük olan kabın üst kısmında toplanır böylece karışımı oluşturan maddeler birbirinden ayrılır.

  -Dinlendirme: Bazı maddeler sıvı içerisinde hemen çökmez. Bir müddet sıvı içinde dağılmış olarak durur. Biraz dinlenince çökerler. Bu tür karışımları ayırmak için dinlendirme yöntemi kullanılır. Örneğin: ayrandan yoğurdu ayırmak için, bulanık sudan kumu ayırmak için…

  - Çözünürlük Farkı İle Ayırma : Bazı katı katı karışımlarındaki maddelerden biri sıvı içerisinde çözülürken diğeri çözülmez. Böyle karışımları ayırmak için bu yöntem kullanılır. Örneğin: kum tuz karışımında, tuz suda çözünürken, kum çözülmez. Karışım suya atılırsa tuz suda çözünür, kum ise dibe çöker. Çöken kum süzme ile ayrıştırılır. Tuzlu su karışımı su tamamen buharlaşıncaya kadar ısıtılırsa geride tuz kristalleri kalır. İşlemler sonunda tuz ve kum taneleri ayrıştırılmış olur.

  -Hal Değiştirme Sıcaklıkları Farkı ile Ayırma: Kaynama noktaları birbirinden farklı olan sıvı sıvı karışımlarını ayırmak için kullanılır. Ayrıca katı maddelerin oluşturduğu karışımı bileşenlerine ayırmak için de bu yöntem kullanılabilir. Eğer karışımda sıvı sayısı ikiden fazla ise, geride tek sıvı kalana kadar her sıvı için buharlaştırma ve soğutma işlemleri ayrı ayrı yapılır. Katı karışımı ısıtıldığında erime noktası düşük olan bileşen, sıvı hale geçerken diğeri katı halde kalır.

  - Elektriklenme ile Ayırma: Sürtünen bir kısım maddeler elektriklenir. Plastik bir tarakla taranan şaç elektriklenir. Yük kazakları çıkarırken çıtırtı sesleri ve kıvılcımlar oluşur. Ebonit çubuk yün parçasına sürtüldüğünde küçük kağıt parçalarını çeker. Elektriklenen maddeler hafif bazı maddeleri çekerler. Kırmızı pul biber-yemek tuzu karışımına elektrik yüklü ebonit çubuk yaklaştırıldığında çubuk pul biberleri çeker.
+ Yorum Gönder
karışımları ayırma yöntemleri nelerdir,  özkütle farkı ile ayırma,  karışım ayırma yöntemleri nelerdir,  ayırma yöntemleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi