Kandil Gecelerinin Özellikleri Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kandil Gecelerinin Özellikleri Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Mübarek gecelere 'Kandil Geceleri' denilmesinin nedeni

  II. Selim döneminde (1566-1574), mübarek gecelerde cami ve minareler kandillerle süslenmeye başlandı. Bu nedenle mübarek gecelerin adı, kandil geceleri olarak kaldı.


  Toplam 6 kandil vardır kısaca özetleri şu şekildedir.

  Osmani diğer adıyla Mevlit kandili : İslam peygamberi Hz. Muhammed ‘in doğum gecesidir.

  Regaip Kandili: Kuran’da bahsedilmesede geniş cevrelerce benimsenmiş ve kutlanır olmuştur. Rivayetlere göre Peygamberimiz 2 rekat namaz kılarmış.

  Miraç kandili : Peygamberimizin Mescidi Haramdan Kudüse ordan Mescidi Aksaya ordanda göge yükseldiği gecedir. 5 vakit namaz bu gün farz kılınmıştır.

  Berat Kandili : Aslı “Berâettir.” Beraat sözlükte, “bir zorluktan kurtarmak ve berî olmak” demektir.Berat gecesi, Kuran-ı Kerimin Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da tenzil denir.

  Kadir Gecesi : Kuran’ın Hz. Muhammed (s.a.v) vahiy yoluyla indirilmeye başladığı gecedir.Bu gece tam olarak bilinmemektedir. Ramazan ayının son 10 günü içersindeki tek gecelerde aranması söylenmişsede karışıklık olmasın diye 27. gecesi kutlanır.

  Muharrem gecesi : Kuran’da kıymet verilen 4 aydan birisidir. Bu aylarda barış içinde yaşanması, savaş edilmemesi ile ilgili islam öncesi ve sonrası kurallar mevcuttur. Muharrem ayı, hicrî kamerî yılın birinci ayıdır.
  Kandillerin kendi adetleri vardır mesela Kandil simitleri süper olur, camilerdeki kandil ışıkları, kandil mesajları sms leri, herkesin bir birine iyi kandiller deyip selamlaşması bunlar bizim güzel adetlerimiz bunları kaybetmeyelim.


  Müslümanlar, kandil gecelerinde kaza namazlarını kılar, nafile ibadetler yapar; yaptıkları hata ve günahlarını düşünür; pişmanlık duyar ve tövbe ederler. Geceyi idrak edenler, birbirlerinin kandillerini kutlar, ihtiyaç sahibi kimselere yardımda bulunurlar.

  Kandillerle ilgili birçok gelenek oluşmuştur. Kandil helvası, kandil simidi, daha yeni dönemde çikolata ve şekerleme dağıtmak adet olmuştur. Kandil öncesi oruç tutmak da adetlerimiz arasında yer alır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Kur'an da kutsal gece olarak bir tek kadir gecesinin adı geçer . 4. 4
  Ziyaretçi
  çok saol işime çok ama çok yaradı

+ Yorum Gönder
kandillerin özellikleri kısaca,  kandillerin özellikleri,  kandiller ve özellikleri,  kandilin özellikleri,  kandil gecesi faydasi ileilgili yazilar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi