Scroll Lock Ne işe Yarar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Scroll Lock Ne işe Yarar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Scroll Lock Tuşu Ne işe Yarar?

  Bu tuş ekran görüntüsünü kaydırmaya yarıyor eğer bu tuş basılı değilse (normal hali) ok tuşlarına basıldığında imleç aşağı / yukarı gider.

  Ama bu tuşu aktif yaptığında imleç olduğu yerde kalır ekranın görüntüsü ok tuşları ile kumanda ettiğin şekilde kayar.

  Bunu bir kaç sayfalık bir word belgesi üzerinde daha iyi anlarsın,
  önce imleci ok tuşu ile ekranın ortalarında bir yere taşı,
  sonra scroll lock tuşunu aktif et,
  şimdi tekrar oklarla imleci hareket ettirmeye çalış,
  gördüğün gibi artık imleç hareket etmiyor ekran hareket ediyor.

  Ayrıca Scrool Lock tuşu yanıksa, Excel uygulamasında yön tuşlarına bastığında hücreler arası değil, sayfa başı ve sayfa sonu arası gezintiyi sağlar.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Scroll Lock tuşu görevleri

  "scroll lock tuşu orjinal ibm pc klavyeden kalma bir tuştur. orjinal tasarımında scroll lock, ok tuşlarının davranışını değiştirmekte kullanılırdı.scroll lock tuşu açıkken, ok tuşları normalde olduğu gibi imleçi hareket ettirmek yerine, tüm içeriğin ekranda kaydırılmasına yarardı.bu bağlamda scroll lock, belli bir grup tuşa ikincil bir fonksyon atayarak num lock veya caps lock'a benzer bir amaca hizmet ederdi. bugün scroll lock'un, bu belirlenmiş amaçlar için kullanımı çok nadirdir. sadece microsoft excel (scroll lock açıldığında seçilen hücreler hareket etmez) ve lotus notes gibi modern yazılımlar bu fonksyonları hala kullanmaktadır.günümüz grafik kullanıcı arayüzü (gui) ortamlı yazılımlarda, ekranda kaydırma işlemi scrollbar veya scroll wheel gibi farklı yollarla yapılmaktadır. nerdeyse tüm modern programlarda ve işletim sistemlerinde bu özellik tamamen terkedilmiştir."
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi