Kanser Nedir Nasıl Oluşur

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Kanser Nedir Nasıl Oluşur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Kanser Nedir Nasıl Oluşur

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Kanser Nedir? Kanser Nasıl oluşur?

  Organizmada meydana gelen ve hücreleri kontrolsüz büyüyen kötü huylu tümörlere verilen genel addır.

  Kanser, genellikle kontrolden çıkan hücrelerin sürekli çoğalmalarıdır.

  Kanserler, malignant (kötü huylu) tümörlerdir; yani benign (iyi huylu) tümörlerin aksine başka dokulara sızma ve yayılma (metastaz) özelliği gösterir.

  Kanser nasıl oluşur?

  Kanserlerin yaklaşık %80-90’ı çevresel ve/veya davranış faktörleri tarafından meydana gelir ve önlenebilme potansiyeli vardır. Kalıtım yoluyla kanser meydana gelme olasılığı çevresel faktörlere oranla çok daha azdır.

  x-ışınları, uv (ultraviyole-morötesi) ışınları gibi fiziksel ve bazı ilaçlar, polisiklik aromatik hidrokarbonlar gibi kimyasal faktörlerin yanında virüsler de biyolojik olarak normal karaktere sahip bir hücre kültürünü transforme ederek kanser oluşturabilirler.

  Kimyasal karsinojenler, tümörü ya uygulandığı yerde (örn: cilt) veya absorbe edildiği yerde (örn: bağırsak) ya da metabolizmanın durumuna göre karaciğer, böbrek gibi organlarda, bazen de direkt olarak alakası olmayan bir yerde meydana getirirler. Fakat, karsinojene maruz kalma kanser oluşturmak için tek başına bir sebep değildir. Karsinojenler ancak uygun yer ve zamanda kanser oluşturabilirler.

  Sayabileceğimiz bazı kimyasal karsinojenler şunlardır:

  ¨ Hidrokarbonlar: baca temizleyicileri, boya endüstrisinde kullanılan maddeler

  ¨ Aflatoksin ( küf mantarı tarafından sentezlenir)

  ¨ Nikel, krom

  ¨ Sigara (nikotin, tar)

  ¨ Yiyecek katkıları

  ¨ Birçok ilaçlar

  ¨ Parfümlerde kullanılan bazı kimyasallar

  Fiziksel faktörlerin, kanserojen kimyasal maddelerin veya onkojenik (kansere neden olan) virüslerin konak hücre genomu ile etkileşimleri sonucu hücreler değişmekte ve farklı antijenite kazanmaktadır. Bir normal hücrenin kontrolden çıkarak hızla bölünmesiyle oluşan kanserli hücrede birçok anormal doku antijeni belirmektedir. Tümör hücrelerinde yeni yeni antijenler oluşmakta ve normal antijenlerin kaybına veya değişikliğine neden olabilmektedir. Erken fötal dönemde, normalde bulunan protoonkogenlerin ( kansere sebep olabilme potansiyeli olan gen) farklılaşmasıyla anormal genler oluşmakta ve bunlara selüler onkogenler adı verilmektedir.
+ Yorum Gönder
kanser nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi