Sakarya Savaşı Nerede Yapıldı

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Sakarya Savaşı Nerede Yapıldı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Sakarya Savaşı Nerede Yapıldı

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Sakarya Savaşı Nerede Yapılmıştır?

  Sakarya Meydan Muharebesi Sakarya Irmağı'nın doğusunda Türk ve Yunan orduları arasında yapılmıştır.

 3. 3
  Ziyaretçi
  Sakarya ili dolaylarında yapıldı 4. 4
  Ziyaretçi
  evet arkadaşlar bu sorunun yanıtı: sakarya savaşı yunanlılar'a karşı,sakarya Irmağı'nın doğusunda Türk ve yunan orduları arasında yapılmıştır...

 5. 5
  Ziyaretçi
  hayır nerede yapıldı

 6. 6
  Ziyaretçi
  arkadaşlar sakarya meydan muharebesi yunan ordusuyla türk ordusu arasında Eskisehirde başlayıp ankaranın polatli ilçesinde türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştır..Adını Sakarya ilinden değil ankara sınırları içinden geçen sakarya irmagindan almistir..

 7. 7
  Ziyaretçi
  Polatli beyliköprüde yapilve basri köyü mevkiginde dua tepe su anda yerinde anit bulunmaktadir

 8. 8
  Ziyaretçi
  SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ ( 23 AĞUSTOS – 13 EYLÜL 1921 )

  Kütahya – Eskişehir muhaberelerindeki başarılarına güvenen yunanlılar hazırlıklarını tamamladıktan sonra Sakarya ırmağının doğusunda bulunan Türk mevzilerine saldırdı. Ordumuzun sol kanadı Ankara’nın 50 km güneyine kadar çekildi. Bunun üzerine Mustafa Kemal ordularına şu emri verdi “ hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır, vatanın her karış toprağı vatandaşın kanı ile sulanmadıkça terk olunamaz” böylece 100 km uzunluktaki bütün cephe savaş alanı olarak ilan edildi.
  Türk ordusu 10 Eylül 1921 de karşı taarruza geçti.
  Yunan kralı 15 Ağustosta Kütahya’da yaptığı toplantıda Ankara’yı hedef gösteren emrini vermiş İngiliz istihbarat subaylarını Ankara’da vereceği ziyafete davet etmişti.
  13 Eylül de Sakarya ırmağının doğusundan yunanlılar temizlenmiştir. İyice yorulan Türk birlikleri, yunanlıları ancak Eskişehir’e kadar takip edebilmişlerdi.

  EMEĞE SAYGII :ddddddd

+ Yorum Gönder
sakarya meydan muharebesi nerede oldu,  sakarya savaşı nerede yapıldı,  sakarya savaşı nerede oldu,  sakarya meydan muharebesi nerede yapıldı,  sakarya meydan muharebesi nerede yapılmıştır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi