Alkolden Kurtulma Yolları Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Alkolden Kurtulma Yolları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Alkolden Kurtulma Yolları Nelerdir

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Alkolden Kurtulmanın Yolları Nelerdir ?


  Alkol ya da madde bağımlılığından kurtulmak için günümüzde pek çok yöntem kullanılmaktadır. Bunlar kişiden kişiye ve maddeye göre değişik şekillerdeki uygulamalardır. Bağımlılıktan kurt spacer Alkol ve madde bağımlılığından kurtulmanın yolları
  Alkol ya da madde bağımlılığından kurtulmak için günümüzde pek çok yöntem kullanılmaktadır. Bunlar kişiden kişiye ve maddeye göre değişik şekillerdeki uygulamalardır.
  Bağımlılıktan kurtulmada ne gibi yöntemler uygulanıyor?
  Maddeye yoğunlaşma ve maddeyle aşırı uğraş kişiyi maddeye yönlendirir. Sonuçta başarısız bırakma girişimleri söz konusu olur. Bu meyanda RehaCom çok etkili olmakta ve kişinin dikkatini olması gereken nötr hale getirmeye çalışır. Madde düşüncesiyle kirlenmiş dikkati bir manada temizler ve dikkati madde harici alanlara yönlendirebilme becerisini geliştirir. Bu psikoteknik uygulamaları hızla madde tedavisinde yerini almaya başlamıştır. ABD ve Avrupa`da yıllardır uygulanmaktadırlar.
  Beyin rehabilitasyon programları diyoruz buna. Maddenin beyinde yarattığı biyolojik etkiyi gidermektir buradaki amaç. Biz bu sistemde bozulan ritmi yerine koymaya çabalıyoruz. Beyne kondisyon çalışması yaptırıyoruz.
  Meşguliyet terapileri (Ergoterapi):
  Meşguliyet terapileri boş zaman etkinlikleri olarak tanzim edilir. Yoğun madde alma düşünceleriyle meşgul olunmasını engelleme ve moral takviyesi için uygulanırlar. Kişiye uygun aktivitelerden boyama, heykelcik veya süs eşyası yapma, küçük atölye araçları sayesinde oyma ve ahşap eşya yapma gibi etkinliklerdir. Hastanede yatan bireyler için bir ergoterapi uzmanının kontrolünde her gün 1 saatlik seanslar uygulanır. Bazı ölçekler vasıtasıyla performansları ölçülür. Bu meşguliyet faaliyetlerinin hastane sonrasında da sürdürülmesi için planlar yapılır.
  İŞTE TERAPİ YÖNTEMLERİ
  Sanat terapileri:
  Ebru, resim, heykel gibi sanatlara yatkınlığı olan bireyler bir sanat terapisti tarafından en az haftada 2 saatlik seanslara alınır. Bu seanslarla bir yandan kişinin iç dünyasında yaşadığı karmaşalar, çelişkiler, çatışmalar tespit edilirken öte yandan rehabilitasyon ve rahatlama imkanı yaratılmaya çalışılır.
  Müzikterapi (müzikle tedavi):
  Müzikal etkinlikler kişilerin maddeyi bırakamayacakları, bırakırlarsa mutlu olamayacakları şeklinde saplantılarına çok etkili olmaktadır. Madde bağımlısı kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada dans terapisinin tedavi ve rehabilitasyon açısından faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Dansın kendine güveni artırıcı etkisinin olduğu tespit edilmiş, bunun da, kişilerin maddeyle mücadelelerinde daha güçlü olmalarına fırsat verdiği düşünülmüştür. 1983 yılında yapılan bir diğer çalışmayla, müzikle tedavinin bağımlılıkla yüzleşme, tahammül etme, içe çekilme ve yetersizlik korkusunda azalma, uyumlulukta artma için bir çözüm yolu sunduğu ortaya koyulmuştur
+ Yorum Gönder
alkolden kurtulma yolları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi