Nükleer Enerjinin Zararları Maddeler Halinde

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Nükleer Enerjinin Zararları Maddeler Halinde ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Nükleer Enerjinin Zararları Maddeler Halinde

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Nükleer Santrallerin Çevreye Zararları

  Nükleer Santrallerden çıkacak radyoaktif atıkların çevreye ulaşımı; rüzgârın ve yağmurun yardımıyla atmosferde taşınması birde denizlere, göllere ve toprağa karışımı şeklinde olur. Doğa olaylarıyla bitki örtüsüne ve sulara karışan radyo aktif maddelerin insan vücuduna ulaşımı kolaylaşmış olur.

  Nükleer Santrallerin İnsan Sağlığına Zararları

  1.Nükleer reaktörlerin çalışması sırasında atık olarak ortaya çıkan Plütonyum üst düzeyde zehirli ve kanser yapıcıdır. Doğada bulunma ömrü 250 yıldır.
  2.Açığa çıkan bir diğer radyoaktif madde olan STRONSİYUM yağış yoluyla bitkilere oradan da hayvanların sütüne geçerek insanlara bulaşır. Kan kanserine ( lösemi) yol açar. 280 yıl ömrü vardır.
  3.SEZYUM ve İYOD’ da besin yoluyla insan vücuduna girer ve Tiroid bezi kanserine, çocuklarda büyüme aksaklıklarına ve genetik bozukluklara neden olur.
  4.1986 yılında Çernobil‘de meydana gelen nükleer patlama sonucu etki alanına giren bölgelerde radyasyonun zararları etkilerine uzun yıllar rastlanmıştır.

  Sonuç olarak nükleer santraller kurulumu uzun süren ve yüksek maliyetli olan tesislerdir. Ömrünü tamamlayan tesislerin sökülmesi işlemi de uzun süreli ve oldukça risklidir. Ayrıca dünyada şu ana kadar radyoaktif atıkların güvenle saklanabilmesine yönelik bir formül bulunabilmiş değildir. Doğa olaylarının ( Deprem, tsunami vb.) çokça yaşandığı dünyamızda nükleer santraller sürekli kaza tehlikesi taşımaktadırlar. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok doğru bilgiler teşekkürler 4. 4
  Ziyaretçi
  çok işime yaradı teşekkürler

 5. 5
  Ziyaretçi
  gerçekten işime yaradı kim yazdıysa teşekkür ederim bide münazarayı bunun sayesinde kazandık

 6. 6
  Ziyaretçi
  Saolun münazarada işime yarayacak

 7. 7
  Ziyaretçi
  çok saol münazarada bayağı işime yarayacak Allah razı olsun :)

 8. 8
  Ziyaretçi
  Çok güzel br sayfa çok beğendim saolun

 9. 9
  Ziyaretçi
  nükleer santral ölüm demek kanser demek ya üç kollu insan demek ve türkiyeye yapacaklar ve ben oraya çok yakın bir yerde yaşıyorum NÜKLEERE HAYIR

+ Yorum Gönder
nükleer enerjinin zararları,  nükleer enerjinin zararları maddeler halinde,  nükleer enerji nin zararları,  nükleer santral zararları maddeler halinde,  nükleer enerji zararları maddeler halinde
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi