Tanzimat Dönemi Sanatçıları Hangi Edebi Akımlardan Etkilenmişlerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Tanzimat Dönemi Sanatçıları Hangi Edebi Akımlardan Etkilenmişlerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Tanzimat Dönemi Sanatçıları Hangi Edebi Akımlardan Etkilenmişlerdir

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Tanzimat Dönemi Sanatçıları Hangi Edebi Akımlardan Etkilenmişlerdir

  Edebî Özellikler

  Tanzimat edebiyatında en önemli yenilik, nesirde, anlatım kuruluşunda görülür. Bu akımda söz hüneri göstermek değil, bazı düşünceleri halka yaymak amaçlandığından, “seci” ler atılmış, asıl düşünce ile ilgisi bulunmayan doldurma sözlere yer verilmemiş, düşünceler sayfalarca süren uzun cümleler yerine kısa cümlelerle anlatılmaya çalışılmıştır.

  İlk zamanlarda Ziya Paşa, Namık Kemal başta olmak üzere bu akımın öncülüğünü yapan edebiyatçılar Divan Edebiyatı nazım biçimlerinin dışına pek çıkılmamış, yeni düşünceler eski biçimler içinde söylenmiş olsalar da sonraları eski biçimler tamamen bırakılarak yeni biçimler kullanılmaya başlanmıştır. Recaizade Mahmut Ekrem, özellikle Abdülhak Hamit'in eserlerinde bu açıkça görülmektedir. Türk Edebiyatı'na yeni giren yazı türleri önceleri Fransızca'dan yapılan manzum çevirilerde görülmüş, telif şiirlerde çok sonra kullanılmıştır. Beyitlerin başlı başına birer bütün olmasıyla yetinilmeyip, bütün mısralar aralarında bir anlam bağı bulunmasına, Divan şiiri'ndeki “parça güzelliği” anlayışı yerine şiirin baştan sona kadar belli bir düşünce etrafında gelişmesine; yani konu birliğine ve bütün güzelliğine önem verilmiştir.

  Şiirin konusu genişletilmiş, günlük hayatla ilgili her türlü olay, duygu ve düşünce şiirlerde yer almıştır. Genel olarak aruz vezni kullanılmakla birlikte, Türk'lerin öz vezninin hece vezni olduğu kabul edilmiş, Ziya Paşa, Namık Kemal, Ahmet Cevdet Paşa başta olmak üzere bu vezinle yazmaya özen gösterilmiş fakat bu istek geniş bir akım halini alamamış, girişilen birkaç şiir denemesi ile yetinilmiştir.
+ Yorum Gönder
namık kemal hangi akımdan etkilenmiştir,  ziya paşa hangi akımdan etkilenmiştir,  tanzimat sanatçılarının etkilendiği edebi akımlar,  tanzimat şiiri hangi akımlardan etkilenmiştir,  tanzimat edebiyatı hangi akımlardan etkilenmiştir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi