Toplumsal Barış Nasıl Sağlanır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Toplumsal Barış Nasıl Sağlanır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Toplumsal Barış Nasıl Sağlanır?


  Öncelikle toplumsal mutabakatın tanımında mutabık kalmalıyız.

  Toplum; Bu ülkede yaşayan insanların toplamı; Türkiye’nin her bölgesinde yaşayan ve toplumun her kesiminde bulunan insanlar, tüm farklılıkları ile eşit ve onurlu birer birey olarak Türk Milleti üst kimliğinde Türk Toplumu’nu oluştururlar.

  Toplumsal barış ve kardeşlik işte bu tanımın ortak paydasında buluşmak ve bu tanımın anlamında huzur bulmak, bu kimliğin onurunu yaşamak ve geleceğe birlikte güven duymaktır.

  Geçmişi beraber yaşamış bugünleri birlikte kurmuş insanların çocukları; bugünkü nesiller olarak özgür irademizle birlikte, karnı tok, başı dik, egemen, bağımsız devleti ve Türk ve Müslüman kimliği ile geleceğe ulaşmak kararını verebilmek ve bunu gerçekleştirmek; kanaatimce yirminci yüzyılın başında çok stratejik değerde bir sonuç olacaktır: Bunun adı toplumsal barış için mutabakattır.

  Küreselleşme olgusunun dünyayı kuşattığı ve yeniden tanzim etmek iddiası ile bölgemizi savaş alanına çevirdiği bir dönemden geçmekteyiz. Kabul etmesek ve görmezden gelsekte bugün bizim coğrafyamızda tarafları arasında hiçbir anlamda dengenin olmadığı, kural ve hukuk tanımaz bir savaş yaşanmaktadır. Barış ve demokrasi getirmek yalanı arkasında saklanarak yüz binlerce savunmasız insanın katledildiği bu savaşta, saldırgan küresel güçler, işe, etnik ve inanç bağlamında toplumları ayrıştırmakla başladılar; toplumların binlerce yılda oluşturdukları ve bir kültür- medeniyet zenginliği olarak yaşattıkları farklılıklarını kimlikleştirerek bunun üzerinden siyasi varlıklar yarattılar. Temel hak ve özgürlüklerin tanınması, demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve azınlıklara saygı gösterilmesi gibi evrensel değerlerin savunuculuğu aldatması arkasında kendi çıkarlarını maksimize etmek ve sürekli kılmak için yapılabilecek her şeyi yapıyorlar. Sonuçta devletleri parçalayarak daha kolay ve daha etkili kontrol edebilecekleri yeni devletçikler kurmayı amaçlayan projeler uygulamaya çalışıyorlar.

  Büyük Ortadoğu Projesi ve Avrupa Birliği, bu anlam ve kapsamda küresel projelerdir: Dünkü sömürgeci İmparatorlukların yerine yeni Dünya Krallıkları kurulmaya çalışılmaktadır.

  Türkiye’nin uluslar arası düzlemde faktörel tanımı, coğrafyasının jeopolitik değeri ve tarihten kaynaklanan müktesebinin oluşturduğu tabi hukukudur: Büyük Orta Doğu Projesi’nin uygulanmak istenildiği coğrafya bizim coğrafyamızdır ve binlerce yıldan bu yana biz: TÜRKLER, bu coğrafyada yaşamaktayız ve tüm farklılıkları ile binlerce milleti, kültürü bir arada huzur içinde ve adaletle yönetmekteyiz. Avrupa Birliği Projesi, “ Türkleri geldikleri Orta Asya karanlıklarına geri gönderinceye kadar bu savaş sürecektir” diyen İngiliz başbakanının açıkça söylediği gibi Anadolu’yu Hıristiyanlığa yeniden kazandırmak savaşıdır: savaş meydanlarında başaramadıklarını şimdi masa başında gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar.

  “ŞARK MESELESİ” ve Büyük Oyun denilen bu ezeli ve ebedi savaşın kazanılması veya kaybedilmesi, her iki taraf için: Küresel Batı Güçleri ve Türk Milleti için, bu topraklarda binlerce yıldan bu yana birlikte yaşayan bu toplumun yani Türk Milleti’nin ‘SOSYAL BARIŞ’ içinde yaşaması ve Toplumsal Mutabakat’ın gücü ile yönetilmesi veya yönetilememesi ile belirlenecektir.  Milliyetçi Hareket Partisi olarak toplumsal mutabakatı ve barışı bu anlamda çok önemsiyoruz.

  Toplumsal mutabakatı gerçekleştirmek ve bu mutabakatın gücünü DEVLET YÖNETİMİNE taşımak MHP’nin tekbaşına iktidar olmak iddiasının gerekçesi ve ifadesidir.

  Milliyetçi Hareket Partisi, 8. Olağan Kurultayda tekbaşına iktidar olmayı bir kurultay kararı haline getirmiştir. Bu karar Türk Milliyetçilerinin yeni yüzyıl ülküsüdür; Türk Milleti’nin 21. yüzyıl KIZILELMA ÜLKÜSÜ, Cumhuriyetin yüzüncü yıl dönümü; 2023 yılına kadar LİDER ÜLKE TÜRKİYE’Yİ gerçekleştirmektir.

  Büyük ATATÜRK’ÜN “ Milletin istikbal ve istiklalini milletin azim ve kararı belirleyecektir’ sözü sosyal barış ve toplumsal mutabakatın önemini ve gerekliliğini ifade eden ve bize bu anlamda yol gösteren stratejik değerde bir ilkedir.

  Toplumsal mutabakat ve barışı nasıl gerçekleştireceğiz ve yaşatacağız?

  Özellikle AKP İktidarı döneminde ayrışma ve bölücülük duygusu ve bu yöndeki örgütlü gayretler, yasal bir zemin ve siyasal bir içerik kazandı. AKP Hükümeti politikaları bölgeyi kontrol altında tutmak isteyen küresel güçlerin proje ve programlarına bir anlamda destek ve taşeronluk yaptı… Başbakan’ın alt kimlik-üst kimlik tanımlaması ve ‘Kürt kimliğini tanıyorum, bu kimlikten kaynaklanan Kürt Sorununu siyaset üreterek çözeceğim’ sözü Türk toplumunun ayrışmasına ve sosyal barışın bozulmasına sebep olmuştur.

  MHP’nin Tekbaşına iktidarında öncelikle bu sorun çözülecektir.

  MHP Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ, ‘ Farklılıkların farkında olarak birlikte yaşamayı bir cazibe merkezi haline getireceğiz ve bundan bireylerin faydasını en çoğa çıkartacağız’ demektedir. Bu bir Sosyal Barış ve Toplumsal Mutabakat projesidir. Bunu başaracağımıza inanıyorum.
+ Yorum Gönder
barış nasıl sağlanır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi