Devletin Var Olma Nedenleri Sizce Neler Olabilir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Devletin Var Olma Nedenleri Sizce Neler Olabilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Devlet neden vardır?

  Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 5. maddesi aynen şöyle diyor: "Devletin temel amaç ve görevleri, Türk Milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır."
  Yani devletin varlık sebebi kişinin ve toplumun korunmasıdır. "Devletin bir numaralı varoluş nedeni vatandaşlarını dış ve iç tehlikelerden korumaktır. Vatandaşlarının can ve mal güvenliğini teminat altına almaktır. Vatandaşlarını koruyabilen devlet, 'Devlet'tir! Koruyamıyorsa da devlet değildir!"
+ Yorum Gönder
devletin var olma nedenleri,  devletin var olma nedenleri nelerdir,  devletin var olma nedeni,  devletin var olma nedenleri ile ilgili kompozisyon,  devletin var olma nedenleri sizce neler olabilir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi