Teknolojik ürünlerin Yararları ve Zararları Nelerdir

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Teknolojik ürünlerin Yararları ve Zararları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Teknolojik ürünlerin yararları ve zararları nelerdir?
  Teknolojinin günümüze kadar insanlara çok önemli bir yararı olduğu şüphesiz bir gerçektir. Sanayinin gelişmesinde teknolojinin katkısı çok büyüktür. Teknolojinin Yararlarını Maddeler Halinde Açıklayabiliriz ;

  1- İnternet sayesinde dünyanın diğer bir ucundan diğer ucuna bilgi ulaştırılabilmesi.

  2- Teknoloji sayesinden insanlar çok daha kolay yaşam imkanlarına sahip olurlar ve yapacakları işler çabul ve rahat yapabilirler. Örneğin evlerde kullanılan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi teknolojik ürünler işleri kolayca yapmaya yararlar. Evlerde bulunan teknolojik aletler yardımıyla hem bilgileri ve yiyecekleri saklarsınız hemde yapacağınız işleri daha hızlı ve basit bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işleri yaparken daha az enerji sarfedebilirisiniz.

  3- Teknoloji tıp alanındada çok faydalı birşeydir. İnsanların hayatına olumlu etkiler sağlamaktadır. İnsanların hastalıkların daha çabuk bulunması için tıptaki teknolojik ürünlerden yararlanılmaktadır.

  4-Eğitim alanındada teknolojinin çok faydası vardır. Mesela ; episkop, projeksiyon makinesi ve televizyon gibi ürünler yardımıyla okullarda ders anlatmada kolaylık sağlanmaktadır.

  5
  - Teknolojinin birdiğer faydası insanların düşüncelerini, duygularını daha fazla insana anlatmasının daha kolay bir hale gelmesidir. Matbaa sayesinde birçok kitap basılmış ve insanlar bu kitaplar sayesinde kültürleri gelişmiştir. Hayatımızda internet, gazete, televizyon, radyo ve diğer iletişim aletleri ile daha fazla insana haberler ulaştırılmaktadır.

  6- Teknoloji ulaşım alanındada çok faydalıdır. Eskiden yolları atlarla veya yüreyerek aylarda belkide yıllarda gidilmekteydi. Teknoloji sayesinde bu kolaylaştı ve çok uzak biryere kısa zamanda ulaşılabilmektedir.

  Teknolojinin Zararları

  Teknolojinin neden olduğu çevre kirliliğinin sebepleri ve yol açtığı sorunlar şöyledir:

  Çevre Kirliliğinin Sebepleri:

  Trafiğe her yıl daha fazla sayıda araç çıkmakta ve bu araçların yaydıkları egsoz dumanları ozon tabakasının incelmesine sebep olmaktadır.

  Ormanların kağıt üretimi, toprak genişletilmesi, hayvancılık alanı oluşturmak gibi sebeplerle denetimsizce kesilmesi, ağaçların gündüzleri oksijenli solunum yaparak ortama oksijen salınımı yapmasını kısıtlıyor.

  Fabrika bacalarından çıkan zehirli gazla atmosferi kirleterek, havadaki oksijen oranını azaltmaktadır. Ayrıca havanın bu denli kirlenmesi asit yağmuru olarak inerek toprağı da etkilemektedir.

  Hastalık taşıyan hayvanlarla ortama geçen bakteri ve virüslerin sulara veya havaya karışması.

  Fabrikalardan atılan arsenik, siyanür, fenol gibi toksik endüstri atılarının sulara karışması.
  Tankerler veya borularla taşınan petrolün kaza sonucu sulara karışması.

  İnorganik tuzlar, zirai mücadele ilaçları ve yapay organik kimyasal maddelerin sulara karışması.

  Radyoaktivitenin etkisi yani: Nükleer enerji santralleri, çeşitli nükleer denemeler, tıbbi içerikliüretimler ve çeşitli endüstri tipi üretimleri, radyoaktif maddeye sahip hayvansal ürünler (et, balık, süt, vb.) ve bitkiler, bu zararlı maddeyi besin zinciri ile insanlara ve diğer canlılara taşır. Böylece bağışıklık mekanizmasını felce uğratmak ve kansere neden olmak gibi sorunlara yol açar.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Güzel hem de çok çok güzel bilgiler 4. 4
  Ziyaretçi
  Konu güzel ama bununla ilgili nasıl münazara yapacaz Allah yardımcımız olsun:(

 5. 5
  Ziyaretçi
  Münazara yapmak için bu bilgiler yeterli olur mu

 6. 6
  Ziyaretçi
  sözlü için bu bilgiler yeterli olurmu acaba

 7. 7
  Ziyaretçi
  Twaekkür ederim ödevimi sizin sayenizde yaptim

 8. 8
  Ziyaretçi
  Bu bilgiler çok güzel ödevimi öğretmenim çooook beğendi bana aferin dedi yıldız koydu ve aferin diye imzaladı ve bunu 35 kişilik sınıftan sadece5'ine yaptı ben 3. Yüm çoooook mutluyum

  Aferin forumalew

 9. 9
  Ziyaretçi
  mükemmel bir site

 10. 10
  Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim :) sayenizde ödevimin yaptım :)

 11. 11
  Ziyaretçi

  Çok teşekkürederim sayenizde ödevimiyaptım

 12. 12
  Ziyaretçi
  Sayenizde hem ödevini bitirdim hemde artı aldım teşekkür ederim

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
teknolojik ürünlerin yararları ve zararları,  teknolojik aletlerin yararları ve zararları,  teknolojik aletlerin zararları,  teknolojinin yararları ve zararları,  teknolojik ürünlerin faydaları ve zararları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi