Müslümanların Allaha Karşı Ne Gibi Görevleri Vardır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Müslümanların Allaha Karşı Ne Gibi Görevleri Vardır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Allah’a Karşı Olan Sorumluluklarımız

  ALLAH’A KARŞI OLAN SORUMLULUKLARIMIZ


  Ben istediğim gibi yaşarım, kimse karışamaz diyemezsin. Olmaz böyle şey, çünkü insanların sorumlulukları vardır. Özelikle bir müslüman hiçbir zaman bencil düşünemez ve de bencil olamaz.

  1-Önce bizi yaradan, var eden yüce rabbimiz Allah’a karşı sorumluluklarımız vardır. Bunlara tek kelime ile ‘kulluk’ diyebiliri. Yani müslüman olan, ‘müslümanım’ diyen herkesin Allah’a karşı sorumluluğunu, yani kulluk görevini yerine getirmesi gerekir. Kulluk görevi olan sekiz fiili amel’li yerine getirmek mecburiyetindedir. Bunlara ‘Efal-i Mükellefin’ de denilir. Bu sekiz kısım amel ve işler Farz, Vacip, Sünnet, Müstehap, Mübah, Haram, Mekruh, Müfsit’tir.

  2-İnsanların kendilerine karşı sorumlulukları vardır. Yüce rabbimizin bize verdiği nimetleri istediğimiz gibi kullanıp harap edemeyiz. Örnek verecek olursam, Allah’ın bize verdiği vücudumuzu uyuşturucu, alkol vs. gibi şeylerle harap edemeyiz.

  3-Ailemize karşı sorumluluklarımız vardır. Eğer annemiz babamız bize bu yaşa kadar bakmışsa, yememiş yedirmiş, içmemiş içirmiş, giymemiş giydirmişse, bizlerin de onlara karşı sorumlulukları vardır. İyi bir evlat olmalı, onların razılığını almalıyız.

  4-Müslümanın eşine karşı sorumluluğu: Bunların bazılar maddi, bazıları manevi, bazıları da sosyaldir. Her müslüman bunları da yerine getirmek zorundadır. Karşılıklı anlayış içerisinde olunmalıdır. Hiçkimse ‘ben istediğimi yaparım’ diyemez.

  5-Çocuklarımıza olan sorumluluklarımız: Bu konu sadece maddi yanıyla düsünülmemeli, yani ‘karnını doyuruyorum, üstü başı da var, bir çatı altında yaşıyor’ deyince sorumluluk üzerimizden kalkmaz. Özellikle çocuklarımıza iyi bir eğitim, iyi bir kimlik vermeli, dinimizi, örf ve adetlerimizi iyi şekilde öğretmeli ve pratik de ettirmeliyiz ki çocuklarımız iyi bir kişiliğe sahip olsun.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi