Işık Kirliliği Nasıl Meydana Gelir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Işık Kirliliği Nasıl Meydana Gelir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Işık Kirliliği Nasıl Meydana Gelir

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Işık Kirliliği Nasıl Meydana Gelmektedir?

  Yerleşim alanlarının her geçen gün büyümesi, açık alanların güçlü aydınlatıcılarla aydınlatılması, park ve bahçelerin çoğalması ve nüfusun artması dolayısıyla gökyüzüne yayılan ışık miktarı da her geçen gün artmaktadır. Kısaca gerekli veya gereksiz olarak yapılan yanlış dış aydınlatmaların yan etkisi ışık kirliliği olarak da tanımlanabilir. Işık kirliliği, uzman olmayanlar tarafından yapılan park, bahçe, çevre ve sokak aydınlatmalarıdır.

  Işık kirliliği hakkında bilgi verirken, üç temel bileşenden bahsetmek gerekmektedir.

  1-Gök parlaması
  2-Işığın aydınlatılacak bölge sınırlarının dışına taşması
  3-Kamaşma

  Bütün çevre kirliliklerinde olduğu gibi ışık kirliliği, çevreye zarar vererek ve gökyüzünün olağan görüntüsünü bozarak doğayı etkilemektedir. Gökyüzüne yönlendirilmiş yanlış aydınlatma kaynaklarının atmosferde bulunan toz taneciklerine ve moleküllere çarparak gökyüzünün doğal fonunu bozarak parlak bir hale getirdiği, geceleri görüşü bozduğu, güvenlik ve konforu düşürdüğü, insan sağlığına, varolan ekosistem ve hayvanlara zarar verdiği yapılan araştırmalarla açığa çıkarılmıştır.
 3. 3
  Ziyaretçi
  Çok güzelmiş kim yazdıysa ellerine sağlık!!!! 4. 4
  Ziyaretçi
  ışık kirliliği birçok atmosfere girerek hayat kazanmıştır

+ Yorum Gönder
ışık kirliliği neden oluşur,  ışık kirliliği nasıl oluşur,  ışık kirliliği nasıl oluşur kısaca,  ışık kirliliği neden oluşur kısaca,  isik kirliligi neden olusur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi