Rüzgar Nasıl Meydana Gelir Kısaca

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Rüzgar Nasıl Meydana Gelir Kısaca ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Rüzgar Nasıl Meydana Gelir Kısaca

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Rüzgarlar Nasıl Meydana Gelir Kısaca

  Dünyanın üzerindeki baskı, yani atmosfer basıncı sürekli değişim içindedir. Diğer gazlar gibi, havanın ısı artışı ile birlikte hacmi de artar. Bu da, bir küp soğuk havanın, bir küp sıcak havadan daha ağır olması demektir. Dünyanın soğuk iklimli bölgelerindeki ağır hava, sıcak iklimli ve havanın daha ham olduğu bölgelere doğru hareket eder. Böylece, sıcak iklimli bölgede yükselen hava, atmosferin alçak seviyesinde seyrelmiş bir hava sahası oluşturur ve rüzgarlar gerçekleşir. Rüzgarın hızı, soğuk ve sıcak hava sahalarının arasındaki atmosfer basıncının farkına göre belirlenir.
 3. 3
  Ziyaretçi
  rüzgar görünmediği halde bize hissetiriyor ya Rabbim onun gücünü bir kez daha anladım 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzel süper işime yaradı

 5. 5
  Ziyaretçi
  Havanın ısınması, ısınan kütlenin genişlemesine, dolayısı ile harekete geçerek yükselmesine neden olur. Ancak yükselen hava kütlesi atmosferin dışına çıkamayacağından, önce dikey sonra yatay yönde hareket eder. İşte bu noktada havanın ısınıp kütlesel olarak yer değiştirmesi, basıncın oluşmasına neden olur. Ancak atmosferin yaptığı basınç dünyanın her yerinde aynı değildir, çünkü yerçekimine, sıcaklığa ve bulunulan yerin yüksekliğine bağlı olarak değişir. Bu şekilde yüksek ve alçak basınç merkezleri oluşur. Atmosferdeki yüksek basınç alanları tepelere, alçak basınç alanları ise çukurlara benzetilebilir. Hava akıcı olduğundan, çekimin etkisi altında yüksek basınç alanlarından alçak basınç alanlarına doğru, sanki yamaçlardan akan su gibi hareket eder ve rüzgarları meydana getirir.

 6. 6
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim forum Alev...

 7. 7
  Ziyaretçi
  bencede çok teşekkür ederim işime yaradı

 8. 8
  Ziyaretçi
  Teşekkür ederim.Notum 100.

 9. 9
  Ziyaretçi
  rüzgar eserken meydana gelir

+ Yorum Gönder
rüzgar nasıl meydana gelir,  rüzgar nasıl oluşur,  rüzgar nasıl oluşur kısaca,  rüzgar nasıl meydana gelir kısaca,  ruzgar nasil olusur
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi