Zararlı Maddelerin insanda Oluşturduğu Hastalıklar

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Zararlı Maddelerin insanda Oluşturduğu Hastalıklar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Zararlı Maddelerin insanda Oluşturduğu Hastalıklar

 2. 2
  Asya
  Bayan Üye

  Cevap: Sağlığa Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir?

  SİGARA :

  Sigaranın akciğer kanseri, kronik bronşit ve kalp damar hastalıklarının ana nedeni olduğu bütün kesinliğiyle biliniyor. Bu konuda yapılmış binlerce güvenilir araştırma vardır. Buna göre insanlar ne kadar çok sigara içerse o derece büyük tehlikeyle karşı karşıyadır.

  Sigaranın temel zararları şunlardır:

  1-Sigara kan pıhtılaştırıcıdır.

  2-Sigara bir damar tıkayıcıdır.

  3-sigara bir spazmatiktir.

  4-sigara bir oksijen kısıtlayıcıdır.

  5-sigara içinde 100’den fazla kanserojen madde vardır.

  6-sigara AİDS ‘ten sonra DNA ‘nın en büyük tahripçisidir.

  7-Sigara bir vitamin düşmanıdır.

  8-Solunum yolu hastalıklarına yol açar.

  Bu nedenle sigara;

  -Her uyuşturucu gibi önce beyin ve merkezi sinir sisteminin en azılı düşmanıdır,

  a- Beyindeki her aktiviteyi zaafa uğratır.

  b- Zihni faaliyetleri zayıflatır.

  c- Felçlere ve ani ölümlere sebep olur.

  -Akciğer kanserinin en büyük nedenidir.(%90) Koroner tıkanmaları sebebiyle kalbin en büyük düşmanıdır.(50 yaşın altındaki koroner ölümlerin %80’i sigaradan kaynaklanmaktadır.)

  -Sigara sebebi ile insan bedenine giren 4000 çeşit maddenin atılımını üstlenen karaciğer ve böbrekler büyük risklerle karşı karşıyadır.

  -Gerek oksijen azalması, gerek kan ve damar arızaları sebebi ile hamile hanımların çocuklarına tahminin çok üzerinde zarar vermektedir, sigara kullanan bayanlar en az 5 yıl daha yaşlı görünürler.

  -Yukarıdaki olumsuzları sebebiyle sigara tepeden tırnağa bütün organ ve organizmanın amansız düşmanıdır. Yani bizim düşmanımızdır. Bütün bu saydıklarımıza pasif içicilerde maruz kalmaktadır.

  Öyle ise KENDİ SAĞLIĞINIZ İÇİN SİGARAYI BIRAKMAYI deneyin.


  ALKOL : Alkol kullanımına bağlı sorunlar çağımızın en önemli konularından birisi olmuştur. Alkolizm,sağlık, trafik kazaları, özkıyım, suça yönelme, aile parçalanması, ekonomik sorunlar, iş yaş>ının bozulması gibi bir çok sorunu içeren büyük bir biyopsikososyal ve ekonomik konudur.

  Alkolizm: Alkolizm bir hastalıktır, Ancak, her içki için hasta değildir. Sosyal toplantılarda, eğlencelerde içki alma; hafif derecede akşamcılım kişinin iş ve aile uyumuna, çevreye, bedensel sağlığa zarar vermiyorsa alkolizm sayılmaz. Fakat bazen normal içme nerede biter, alkolizm nerede başlar sınır çizmek kolay olmaz. Alkolizm en çok 22-35 yaşları arasında görülür. Bütün dünyada kadınlarda daha azdır. Ülkemizde de kadınlar da görülme sıklığı azdır. –2- Alkole bağlılık durumunda kişilerde genellikle şu belirtilerin çoğu vardır. İçkiye karşı aşarı istek veya tutku, durduramayacağını bilme, alkole karşı tolerans oluştuğundan sürekli daha fazla miktarda içme, başka ilgi ve zevklere hayatında yer vermeme, sağlığından işinden eşinden olacağını bildiği halde içmeye devam etme. Aşırı alkol kullanma ve bağlılık durumlarında içme biçimi genellikle üç tür de olur.

  a-Yüksek miktarda alkolü her gün düzenli olarak içmek.

  b-Yüksek miktarda alkolü düzenli olarak yalnız hafta sonları içmek.

  c-Uzun aralar verdikten sonra birden günlerce, haftalarca ya da aylarca ağır miktarda her gün içmek. Alkolizmin gidişi üç evreye ayrılır. Birincisi sosyal içme evresidir. Bu evre yaş> boyu böyle sürebilir ve kronik alkolizm oluşmaz. Fakat böyle içerlerin bir bölümü birkaç yıl içinde içkiyi artırır ve düzenli almaya başlar. İkinci evrede iş ve aile ve sosyal yaşamda sorunlar başlar. Zaman zaman bırakabilenler, azaltabilenler, yıllarca büyük sorunlar çıkmadan yaşarlar. Ancak, böyle orta derecede içenlerin yaklaşık % 25’i zamanla kendilerini üçüncü evrede bulurlar. Artık süregelen alkol bağımlılığı yerleşmiştir. Bu evreye girmiş olanların azı alkolü bırakır. Çoğu ya ağır bedensel ve sosyal yeti yitimine uğrar ya da ölür.

  UYUKTURUCU:

  Morfin-Kodein-Eroin:


  1-Fiziksel etkileri:


  Merkezi sinir sisteminde hem depresan, hem uyarıcı etki eder. Bazen, bulantı, kusma görülebilir. Güçlü ağrı gidericidirler. Alındığında bir iyilik, gevşeme ve rahatlama, uyuklama durumu olur.

  2-Akut Zehirlenme:

  Kan basıncı düşer, kalp atımı, solunum yavaşlar, giderek refleksler alınamaz olur, kan basıncı çok düşer, kalp atımı hızlanır ve zayıflar, solunum daha da yavaşlar. Refleksler kaybolur. İlacın miktarına göre koma ve ölüm görülür. 3-Bağımlılık:

  Kısa sürede bağımlılık oluşur. Kandaki miktarı biraz azalınca gerginlik ve hoş olmayan bir duygu belirince ilaç alma gereksinimi artar. İlaç alınca ortaya çıkan rahatlama ilâç alma eğilimini pekiştirmiş olur. Giderek fiziksel bağımlılık ve tolerans oluşur ve aynı etkiyi almak için ilacın dozu artırılır.

  4-Gidiş ve Sonlanış:

  Eroin, morfin, vb. öncelikle damar yolu ile kullananlarda sarılık, AİDS vb hastalıkların bulaşması nadir değildir, zamanla hastaların kol ve bacaklarında tıkanmalar, hatta ülserler görülür. Bağımlılarda ilaç sağlandığı sürüce hasta için büyük uyum sorunu olmayabilir. Fakat ilacın sağlanmasındaki yasal ve ekonomik engeller hastayı giderek sosyal yaşamdan, değerlerinden çok uzaklaştırır. Ruhsal yetilerde yıkım olması bile ağır kişilik yıkımı görülebilir. Yatkın kişilerde suç işleme oranı yüksektir. Kişinin isteğine göre, çabasına göre tedavi süreci yararlı olabilir.

  Esrar:

  Esrarın etkin maddesi THC dir. Bağımlılık yapmaktadır. Esrar alan kişi düşüncelerinin netleştiğini, olayları daha açık algılayıp anladığını, farklı bir biçim düzeyine ulaştığını ifade edebilir. Uzun süre esrar kullanımı kişide yavaşlama, pasiflik, üretim yapmama, istek ve canlılıkta sönme durumu doğurabilir. Entelektüel yetilerde yıkım olmaz. Ancak yatkın kişilerde değişik ruhsal rahatsızlıklar görülebilir.

  Kokain:

  Son yıllarda özellikle zengin batı ülkelerinde önemli bir sorun olmuştur. Merkezi sinir sistemini uyarıcı etkisi vardır. Kişiye geçici bir güven ve güçlülük hissi verir. Fakat zamanla fazla alındıkça gerginlik, sıkıntı, öfkelilik belirtileri ortaya çıkar. Yüksek dozda kalp durmasından ölüme deden olur.

  BAĞIMLILIK :


  Keyif verici veya uyuşturucu maddelerin kullanımı insanlığın tarihi kadar eskidir. Tıbbi terminolojide psikotrop madde (Psikotrop drug ) olarak tanımlanan bu kimyasallar insan beynine etki ederek insan davranışını değiştirirler. Uzun süre kullanım ile beyinde hasar oluşturarak tedavi gereken klinik durumlar ortaya çıkar. Ruhsal yaşantıyı değiştiren ve bozan bu kimyasallar her insanda farklı tepkilere neden olur. Genel olarak geçici keyif verir daha sonra ise ruhsal bozulma yapar. Bazı kişileri ağlatır rahatlatır, bazı kişileri güldürür rahatlatır, bazı kişileri saldırgan yapar, bazı kişileri suçlayıcı, bazı kişileri içine kapanık yapar. Sonuçta bu psikotrop maddeler yüksek beyin kontrolünü bozar, kişiliğin arka planını ortaya çıkarır ve sosyal ilişkilere zarar verir. Psikotrop maddelerden sayılan sigara ve kafein ise daha çok kişinin kendi sağlığına zarar verir. Nikotinizm ve kafeinizm oluşarak bağımlılık ortaya çıkar. Alkol, eroin, esrar grubu psikotrop maddeler kişinin kendisine zarardan çok önce kişinin davranışlarını değiştirdiği için toplumsal rolüne zarar verir.


  GEREKSİZ İLAÇ KULLANIMI

  İlaçların gereksiz hatta kötü kullanımı söz konusudur. Psikotrop ilaçlar kimyasal maddelerdir. Beyin hücrelerindeki alıcılara bağlanırlar. Beyin hücrelerinin ilaca ihtiyacı yoksa zarar verici etkiler ortaya çıkar. Hücre fonksiyonlarını bozmaya başlar. Psikotrop ilaçların rahatlatıcı etkisi nedeniyle hekim olmayan kişilerin önerileri ile birleşince ve kötü amaçlı kullanımına sık rastlanmaktadır. Bir insanın psikotrop ilacı bilinçsizce kullanması kendi kendisini ameliyat etmek gibi zararlı bir davranıştır. Psikotrop ilaçları amacı dışında keyif verici olarak kullanmanın ruhsal yaşamı düzeltmek değil bozmak yönünde etkisi olacaktır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Sigara içmek hem cebe hemde bedene hem başkasına karşı sorumluk gerektiren bir illettir. 4. 4
  Ziyaretçi
  forum alev kısa ve güzel yazıyosun bazı ödevlerimi senden bakıyorum ama bazılarını da intarnetten bakıyorsun gibi yani bir çok sitede bu yapılıyor ve de bu yüzden üye olmak istemiyorum umarım alınmazsın ve de bu yorumu okuyanlar yanıt verecekse lütfen terbiyeli olsun biraz büyük gibi konuştum ama dediğim gibi terbiyesiz yorum yapmayınız ben bunu dedim ancak bazı kişiler yoruma küfür yazacak neden diye soracak olursanız KİŞİNİN KENDİ NEFSİNE GÖSTERECEĞİ SAYGI , SAYGILARIN EN BÜYÜĞÜDÜR . bu sözü internetten buldum ayrıca bir şey daha diyeceğim forum alev lütfen böyle özlü sözlü güzel kısa ve net açıklayıcı sözler paylaşır mısın ama sevgiliyle alakalı olmazsa sevinirim şimdilik bu kadar ve de eödev senden daha güzel bana kalmaz ama arka plan rengini de iç açıcı bi renk yaparsan sevvinirimm

+ Yorum Gönder
sağlığa zararlı maddelerin insanda oluşturduğu hastalıklar,  zararlı maddeler insan sağlığına nasıl zarar verir ,  zararli maddelerin insan sağliğina verdiği zararlar,  sağlığa zararlı madde oluşturduğu hastalıklar,  sağlığımıza zararlı maddeler nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi