Levha Sınırlarında Meydana Gelen Hareketlenmeler Sonucunda Neler Meydana Gelir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Levha Sınırlarında Meydana Gelen Hareketlenmeler Sonucunda Neler Meydana Gelir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Levha Sınırlarında Meydana Gelen Hareketlenmeler Sonucunda Neler Meydana Gelir

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Levha Sınırlarında Meydana Gelen Hareketlenmeler Sonucunda Neler Meydana Gelir

  Bazı levhalar birbirinden uzaklaşır, bazı levhalar birbirine yaklaşır, bazı levhalar da yanlamasına yer değiştirerek birbirinden sıyrılır. Levhaların bu şekilde hareket etmeleri aynı zamanda levha sınırlarında oluşan depremlerin ve volkanik faaliyetlerin niteliklerini de belirler.

  Örneğin; levhaların birbirinden uzaklaşması sonucunda okyanus tabanındaki yarıklar genişler ve lavlar yüzeye çıkar. Bu lavların katılaşması sonucu okyanus sırtları oluşur. Atlas Okyanusu’nun ortasındaki “S” şeklindeki sırt buna iyi bir örnektir.

  Levhaların birbirine yaklaşıp çarpışması sonucunda ise dağ sıraları veya derin okyanus çukurları oluşur. Güney Amerika’daki And Dağlan, Himalayalar ve Mariana çukuru gibi yerler levhaların çarpışması sonucunda oluşmuştur.

  Bazı durumlarda da levhalar birbirini sıyırarak yatay yönlü yer değiştirirler. Bu durumda sürtünmeye bağlı olarak artan gerilim sonucu büyük depremler ortaya çıkar. Örneğin Kuzey Anadolu Fay Hattında bu tip levha hareketleri gözlenir. Levhaların hareket etmeleri sonucunda levha sınırları dünyada depremlerin ve volkanik faaliyetlerin en çok görüldüğü alanlar olmuştur. Levha sınırları ile fay hatları, depremler, volkanik faaliyetler ve sıcak su kaynakları paralellik gösterir.
+ Yorum Gönder
levha sınırlarında görülen olaylar,  levha sınırları ile paralellik gösteren olaylar,  levha sınırlarında meydana gelen olaylar,  levha sınırlarıyla paralellik gösteren unsurlar,  levha sınırlarıyla paralellik gosteren olaylar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi