Hangi Yörelerde Hangi Oyunlar Oynanır

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hangi Yörelerde Hangi Oyunlar Oynanır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  klav
  Özel Üye


  Hangi Yörelerde Hangi Oyunlar Oynanır
  Soru: Hangi bölgede hangi oyunlar oynanır
  Hangi oyun hangi yöreye ait


  Anadolu'nun dört bucağında farklı ritim ve müzikleriyle kültürümüzün en önemli öğelerinden birini teşkil eden Türk Halk Oyunları, yöresel kıyafetleri ile de kendine özgü bir farklılık oluşturmuştur. Geçmişten günümüze kadar gelen bu miras daha çok köy ve kasabalarda oynanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 4000 binin üzerinde halk oyunları keşfedilmiş ve araştırmalar devam etmektedir. Halk oyunları, hem ülkemiz mirası hem de dünya kültür mirası açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Türk Halk Oyunlarının diğer oyunlardan farkı tek veya toplu oynanması fark etmeyerek müziğin ritmine ayak uydurarak fiziken ve ruhen içten gelerek oynanmasıdır. HAngi yörede hangi oyun havalarının oynandığına bakalım.


  Hora; Trakya

  Hora, Trakya bölgesinde oynanan oyunların genel adıdır.Hızlı ve kıvrak bir oyundur. Bu oyunda kadın ve erkekler el ele ya da kol kola girerek düzenli bir şekilde oynamaktadır.

  KAsap havası verilebilecek en güzel örnektir. Kırklareli,Tekirdağ, Edirne, Silivri, Çanakkale ve Türkiye dışında kalan Kosova, Makedonya, Bulgaristan ve Balkanlarda oynanan oyunlar da bu alana girmektedir.

  Zeybek; Ege, Güney Marmara, İçbatı Anadolu

  Zeybek oyunu tek kişilik oynanan bir oyundur fakat teklerden oluşan ve birbirine tutunmadan grup şeklinde de oynanır. Zeybek oyununu oynayan iller, Burdur, Balıkesir,Manisa, Uşak, Kastamonu, Çanakkale, Kütahya, Eskişehir, Bilecik, Denizli, Muğla, İzmir, Aydın.

  Teke Oyunu; Göller Yöresi, Batı Akdeniz

  İki kişinin kaşıklarla ritim tutarak oynadıkları bir oyundur. Kız ve erkek kaşılıklı olmak şartıyla grup şeklinde de oynanan bir oyun türüdür. Antalya, Isparta, Alanya, Konya Bölümü, Batı Kaadeniz, Güney Marmara ve Doğu Akdeniz'de oynanan bir halk oyunudur.


  Horon Oyunu; Orta ve Doğu Karadeniz

  Oyuncuların birbirine tutunarak kemençe veya davul eşliğinde oynadığı bir halk oyunudur.Ordu, Rize, Trabzon, Samsun, Artvin'de oynandığı gibi Doğu ve Güneydoğu bölgeleri, İç Anadolu'nun Doğusunda da oynanmaktadır.

  Bar Oyunu; Kuzeydoğu Anadolu

  Toplu olarak oynanan bir oyun şekli olan Bar, genelde düz ve dizi halinde ya da yarım ay şeklinde oynanmaktadır. Doğu ve Kuzeydoğu Anadolu Bölgesine ait bir oyundur.Bayburt, Erzincan, Erzurum, Kars, Ağrı, Artvin,Gümüşhane gibi illerimizde oynanmaktadır.

  Halay Oyunu; Güneydoğu, Orta Anadolu

  Toplu halde düz bir biçimde oyuncuların birbirine tutunarak davul zurna eşliğinde oynadığı oyundur. Şanlıurfa, Tokat, Mardin,HAtay, Siirt, Ankara, adana, Çorum, Yozgat, Muş, sivas, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya,Elazığ, Bingöl, Diyarbakır gibi illerin oyunudur.


  Bengi Oyunu; Marmara Yöresi

  Genelde Balıkesir dolaylarında görülen bir oyundur BAlıkesir,MAnisa,Çanakkale, Bursa'da oynanır.


  Mengi Oyunu; Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgelerinde oynanır.

  Semah Oyunu;

  Türkiye'nin neredeyse her yerinde oynanan Türk-Alevi topluluklarının özel ayin ya da toplantılarında oynadıkları bir oyun türüdür.

  Forumalev.net için yazılmıştır
  ? 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: makaleni çok beğendim başarılarının devamını dilerim. 3. 3
  Ziyaretçi
  Yazınızı gerçekten çok beğendim Tamda Forum Aleve hediye edilecek bir yazı olmuş 4. 4
  Ziyaretçi
  çok güzel olmuş çok beğendim

 5. 5
  Ziyaretçi
  Saolun nerede ne oynandığını öğrendim

 6. 6
  Ziyaretçi
  Kafkas oyunu nerede oynanır

 7. 7
  Ziyaretçi
  Kasik oynu hangi yerde oynanir?

 8. 8
  Ziyaretçi
  Egede ne oynanir dedim

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok güzel gerçekten harika olmuş ödevimede yardım etti

 10. 10
  Ziyaretçi
  Çok teşekkür ederim çok yararlandim♥♥♥♥♡♡♡♡

 11. 11
  Ziyaretçi

  vallaha bu site mükemmel. Bayıldım. Hayatımda böyle güzel bir site görmemiştim ama bu site açılınca görmüş oldum.çok sevdim...

 12. 12
  Hakan
  Administratör
  Kafkas oyunu nerede oynanır
  Doğu kafkaslarda oynanmaktadır.

  Kasik oynu hangi yerde oynanir?
  Batı Karadeniz, Güney Marmara, Doğu Akdeniz.

  Egede ne oynanir dedim
  Zeybek oynanmaktadır.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
hangi yörede hangi halk oyunu oynanır,  yörelere göre halk oyunları,  yörelere özgü halk oyunları,  farkl,  bölgelere göre halk oyunları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi