Buzdolabının Çalışmasında Gazlardan Nasıl Yararlanılır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Buzdolabının Çalışmasında Gazlardan Nasıl Yararlanılır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Buzdolabının Çalışmasında Gazlardan Nasıl Yararlanılır

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Buzdolabının Çalışmasında Gazlardan Nasıl Yararlanılır

  Buzdolabında genleşen gazın soğuma prensibine dayanarak çalışırlar

  1. Genleşen gaz soğur ve yeterince soğuyan bazı gazlar sıvılaşır.
  2. Farklı sıcaklıktaki iki nesneyi birbirine yaklaştırırsanız ya da dokundurursanız sıcak olan soğur, soğuk olan ısınır. Bu iki yasa, bir buzdolabının nasıl soğuttuğunu açıklar. Bir buzdolabı, içinde dolasan gazı önce sıvılaştırır, sonra sıvının ısısını soğurur.
  Bir kompresör motoruna bağlı olan kanalların içinde azot gazı bulunur. Bu kanallar motorun bir ucundan çıkıp buzdolabının dışındaki resistansı, dolabın iç yüzeyini ve buzluğunu dolaşıp motorun diğer ucuna geri döner. Motorun basınçla sıkıştırdığı azot gazı sıvılaşır ve bu sırada dolabın dışındaki rezistansa itilen azot sıvılaşırken ısısını dışarıya verek soğur.(sıvı azotun sıcaklığı da 0(sıfırdan) düşüktür) Bu sıvı azot daha sonra motorun basıncıyla buzdolabı içindeki kanallara itilir ve burada dolaşırken buzdolabının içini soğutur ve emdiği ısıyla tekrar buharlaşarak buzdolabının arkasındaki motora geri döner.

  Bu şekilde sürekli bir devridaimle buzdolabının içinden alınan ısı dış ortama verilerek buzdolabı soğur ve soğuma belli bir değere geldiğinde termostat sistemi devreye girerek motoru durdurur. Sıcaklık belli değere kadar artınca da yine termostat devreye girerek motoru çalıştırır.
+ Yorum Gönder
buzdolabının çalışmasında gazlardan nasıl yararlanılır,  Buzdolabının çalışmasında gazlardan nasıl yararlanılmaktadır,  buzdolabinin calismasinda gazlardan nasil yararlanilir,  buzdolabı çalışmasında gazlardan nasıl yararlanılmaktadır,  buzdolabının
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi