Elektriklenme Olayından Teknolojide Nasıl Yararlanılmaktadır

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Elektriklenme Olayından Teknolojide Nasıl Yararlanılmaktadır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hakan Demir
  Özel Üye

  Cevap:
  Açıklamalı Elektriklenme Olayından Teknolojide Nasıl Yararlanılmaktadır

  Maddelerin elektriklenmesinden teknolojide birçok alanda yararlanılmaktadır. Örneğin, otomobil ve beyaz eşyaların boyanırken kimi zaman elektriklenme olayından faydalanılır.

  Otomobil ya da beyaz eşyanın boyanacak olan yüzeyi negatif yük ile yüklenir. Boya damlacıklarına pozitif yük verilerek şekildeki gibi püskürtülür. Zıt yükle yüklenmiş boya tanecikleri otomobil ya da beyaz eşyanın yüzeyine yapışır. Burada boya damlacıkları aynı yükle yüklü olduklarından püskürtme sırasında birbirini iter ve boyanacak yüzeye daha düzenli yayılır.

  Elektriklenme ile endüstriyel tesislerin ve kömür santrallerinin bacalarından çıkan toz gibi küçük parçacıkların havaya karışması önlenir. Bu amaçla tozlar bacada bulunan negatif yüklü kabloların yanından geçerken negatif yükle yüklenir. Daha sonra tozlar bacanın etrafındaki pozitif yüklü tabaka tarafından çekilir. Tabakaya yapışan toz parçalarının havaya karışması engellenerek, hava kirliliği önlenmiş olur.
+ Yorum Gönder
elektriklenmeden nasıl yararlanılır,  elektriklenmeden nasil yararlanilir,  elektriklenmeden nasil yararlanili
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi