Türkiye Nin iklimi üzerinde Etkili Olan Faktörler Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Türkiye Nin iklimi üzerinde Etkili Olan Faktörler Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Türkiye Nin iklimi üzerinde Etkili Olan Faktörler Nelerdir?Kısaca

  Türkiyenin iklimini matematik ve özel konumu etkilemektedir.
  1. matematiksel konum: Türkiye'nin matematiksel konumuna bağlı olarak ılıman iklim kuşağında yer alır. Bunun neticesinde dört mevsim görülür. Kuzey yarım kürede yer almamızdan dolayı kışın kutbi yazın ise ekvator kökenli sıcaklığın etkisinde kalmaktayız.
  2. Yer şekilleri: Yer şekillerinin çeşitlilik göstermesinden dolayı aynı enlem üzerinde farklı iklim özellikleri göze çarpmaktadır. Kışın aynı enlemde olmalarına rağmen Ege,İç Anadolu ve Doğu Anadolu'nun iklimleri birbirine uymaz.
  3. Dağların Doğrultusu: Dağların doğrultusu çok önemlidir. Çünkü Ege bölgesinde dağlar denize dik olarak uzanmasından dolayı denizel etki iç kısımlara bile gidebilirken Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde dağlar denize paralel olmalarından dolayı denizel etki iç kısımlara girme fırsatını bulamamaktadır.
  4. Denize Göre Konum: Denize bağlı olarak ılıman bir özellik gösteren kıyı merkezlerimizin yanında deniz etkisinden uzak olan iç kesimlerle aralarında önemli sıcaklık farklılıkları belirgin olarak görülür. Ayrıca gölde ki deniz etkisi bile önemli bir yer tutmaktadır. Aynı enlemde bulunan Van ile Kayseri arasında göllükten kaynaklanan nemden dolayı kışın sıcaklıklarında büyük farklar vardır.
  5. Rüzgarlar: Bulunduğumuz yarım küreye bağlı olarak kuzeyden esen rüzgarlar hava sıcaklığını düşürürken Güneyden esen rüzgarlar hava sıcaklığını yükseltir.
  6. Basınçlar: Basınçlara bağlı olarak etkileşimlerine göre belirli sıcaklık farklarına sebep olmaktadır.


+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi