Edatlar Ve Bağlaçlar Arasındaki Fark

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Edatlar Ve Bağlaçlar Arasındaki Fark ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Edatlar Ve Bağlaçlar Arasındaki Fark

 2. 2
  Hakan Demir
  Özel Üye

  Cevap:
  Açıklamalı Edatlar Ve Bağlaçlar Arasındaki Fark

  1. Edatlar cümlenin bir öğesi olurken, bağlaçlar bir öğe özelliği göstermez. (Öğe içinde yer alabilirler). Sabaha karşı eve gelmişlerdi. (Edat-Zarf Tümleci) / Kitapları ve defterleri çantasına koydu. (Nesne) (“Ve” bağlacı nesneleri birbirine bağlamıştır.)

  2. “İle, yalnız, ancak” gibi kelimeler hem edat hem bağlaç görevinde kullanılabilir. Cümle içindeki anlamı bu nedenle önemlidir. Ayrıca şu pratik yolla bu kelimelerin edat mı, bağlaç mı olduğunu anlayabiliriz:
  •“İle” yerine “ve” getirilebiliyorsa; “ile” bağlaçtır. Defter ile kalemi çantaya koydum. / Arkadaşları ile konuşmuyordu. (Birincisinde “ve” gelebildiği için bağlaç; ikincisinde “ve” kullanılamadığı için edattır.)
  •“Yalnız, ancak” kelimeleri yerine “ama” bağlacı getirilebiliyorsa, bu kelimeler bağlaçtır. “Sadece” kelimesi getirilebilirse bu kelimeler edat olur. Almak isterim ancak param kalmadı. / Bu işi ancak sen yapabilirsin.
  3.Edatlar cümleden atılamaz. Cümle anlamsızlaşır. Bağlaçlar cümleden çıkartılınca cümlenin anlamı daralsa da cümle anlamsızlaşmaz.

  Senin gibisini görmedim. / Senin görmedim. (Cümle anlamsızlaştı. Bu nedenle “gibi” edattır.) Koştum ama yetişemedim. / Koştum yetişemedim.
  (Cümle anlamını pek kaybetmedi. Bu nedenle “ama” bağlaçtır.)
  DİKKAT! Bu özellik her zaman için geçerli olmayabilir...
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi