Hazırlıksız Konuşma Nedir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Hazırlıksız Konuşma Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Hazırlıksız Konuşma Nedir

 2. 2
  Asel
  Özel Üye

  Cevap:
  Hazırlıksız Konuşma Hakkında Bilgi

  Güzel konuşma kuralları bölümünde anlatılanlar hazırlıksız konuşmalar için de geçerlidir.
  Yetersiz hazırlık kendine güvenmeme heyecanlanma gibi birtakım sebeplerle bazı kişiler toplum karşısında bir sunuş konuşması yapmak istemezler. Fakat bu arada günlük konuşmaları sırasında devirdikleri çamların kırdıkları kalplerin farkına bile varmazlar. Kişilerin kılık kıyafetleriyle karşılanıp düşünceleriyle konuşmalarıyla uğurlandıklarını çoğu zaman unuturlar.
  Kişi konuşmaya başladığı andan itibaren terbiyesi görgüsü bilgisi dünya görüşü ahlâkı kelime hazinesi sosyal çevresi bölgesi...hakkında muha*tabına ipucu vermeye başlar. Bu sebeple kuşlar ayaklarıyla insanlar dilleriyle yakalanırlar. “Dilim seni dilim dilim edeyim.” atasözünde de bu incelik vardır. Hatta bazen susmak konuşmaktan daha iyi bir etki bırakabilir. “Söz biliyorsan konuş ibret alsınlar bilmiyorsan sus adam sansınlar.” Sözü bunu veciz olarak ifade eder. Aşağıdaki nükte de bu duruma bir başka örnektir:
  “Mehmet Âkif hastayken kendisini ziyarete gelenler arasında kılığıyla kıyafetiyle büyük bir adam izlenimini veren birisi içeriye girince üstat edebin*den dolayı yatağında toplanma ihtiyacı hisseder. Geçmiş olsun dileklerinden sonra bu heybetli şahıs Âkif’e şöyle bir soru yöneltir:
  †Gök kuşağının altından erkek geçerse kız kız geçerse erkek olurmuş. Peki hünsa geçerse ne olur?
  Âkif’in karşılığı şu olur:
  †Böyle bir sorudan sonra ayağımı dilediğim kadar uzatabilirim.
  Herhangi bir hazırlığa ihtiyaç duymadan yapılan karşılıklı konuşmalarda da içtenlik inandırıcılık tatlı dillilik doğruluk dürüstlük ve saygı ön plândadır.
  Hazırlıksız konuşmalardan bazılarını örnekleyelim:
  ADRES SORMA YER TARİFİ
  Bir adres veya yer sorulduğunda sorulan yer kesin olarak bilinmiyorsa soranı yanıltmamak ve zaman kaybını önlemek için adresin tam olarak bilinmediği açıkça söylenmelidir. Birtakım tahminlerde bulunarak yanlış yönlendirme*den sakınmak gerekir. Adres tarif edilirken mümkün olduğu kadar sade bir tarif yapılmalı dolambaçlı yollar tercih edilmemelidir. Sorulan yerin yakınlarında hemen herkesçe bilinen (anıt istasyon park stadyum gibi) bir yapı bir mekân varsa kişiye önce burayı bilip bilmediği sorulmalı; biliniyorsa tarif buradan itibaren yapılmalıdır. Mesafe için isabetli tahmin yapılamıyorsa ölçü vermekten sakınmalıdır.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi