Divan Şiiri ile Tanzimat Şiirinin Benzerlikleri Ve Farklılıkları Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Divan Şiiri ile Tanzimat Şiirinin Benzerlikleri Ve Farklılıkları Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hakan Demir
  Özel Üye

  Cevap:
  Açıklamalı Divan Şiiri Ile Tanzimat Şiirinin Benzerlikleri Ve Farklılıkları Nelerdir

  TEMA-KONU (içerikle ilgili)

  divan şiirinde : aşk tabiattasavvufahlakövgü
  Tanzimat şiirinde : Halkı aydınlatmaya yönelik yeni tema ve konular işlenmiştir.Hürriyet eşitlik adaletkanun v.b

  YAPI ÖZELLİKLERİ

  Divan şiirinde : Genellikle beyitler kullanılırölçü aruzdur.Kafiyeleniş nazım biçimi belirler.Göz için kafiye benimsenir.Nazım biçimlerinin belirli bölümleri vardır.Şiir nazım biçimlerine göre adlandırılır.

  Tanzimat şiirinde : Divan şiiri nazım biçimleri kullanılmasına rağmen klasik yapıda bazı değişiklikler yapılır.Beyit sayılarının değiştirilmesi bölümlerin bulunmaması bazen mahlasların kullanılmaması bazı şairlerin aruz ölçüsünün yanında heceyi kullanmaları ayrıca şiirlerde başlıklara nazım biçiminin yanında konu adının da eklenmesi gibi …
  Zengin kafiye benimsenmiş divan şiirinin aksine “kafiye kulak içindir” (aynı ses veren değişik harfler kafiye sayılır.)anlayısı R. Mahmut Ekrem tarafından ileri sürülmüş zamanla taraftar kazanmıştır.

  Dil ve ANLATIM ÖZELLİKLERİ

  Divan şiirinde Arapça farsca tamlamalara söz sanatlarına yer verilmesinden dolayı ağır bir dili vardır.

  Tanzimat şiirinde halkın anlayacağı bir dilde yazma anlayışına rağmen Arapça -Farsca kelime ve tamlamaların kullanıldığı görülür.Dildeki en büyük farklılık yeni kavramlara yer verilmesidir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi