4 Kutsal Kitap Hakkında Kısa Bilgi

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden 4 Kutsal Kitap Hakkında Kısa Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hakan Demir
  Özel Üye

  Cevap:
  Açıklamalı 4 Kutsal Kitap Hakkında Kısa Bilgi

  Kur’ân (Arapça : القرآن / el-kur'ân) veya Kur’ân-ı Kerîm (Arapça : القرآن الكريم / el-kur'ân el-kerim), İslam inancına göre ayetleri vahiyler şeklinde Allah tarafından Cebrail isimli melek aracılığıyla İslam dininin peygamberi Muhammed bin Abdullah'a indirilen İslam dininin kutsal kitabıdır

  Zebur

  İslam'da Zebur: Zebur'un Davud'a indirildiğine, sonradan değiştirildiğine inanılır. Zebur, şiir şeklinde yazılmış bir öğütler kitabıdır.

  İncil

  İslam'da İncil: İslam'da İncil'in Allah tarafından İsa'ya indirildiği inanılır. Daha sonra değiştirildiğine ve Kur'an'dan sonra hükmünün kalktığına inanılır.

  Tevrat

  Kur'an'da Tevrat kelimesi on altı ayette on sekiz yerde zikredilmektedir. Tevrat'ın Beni İsrail'e indirilmiş bir kitap olduğu ifade edilmekte ancak hangi peygamber vasıtasıyla verildiği açık değildir. Kur'an'da Musa'ya verilen kitap için "el-kitab" ifadesi geçmektedir. Müfessirler arasında "el-kitab" lafzının, Tevrat ya da İncil mi yoksa Kur'an mı olduğu hakkında tam bir fikir birliği bulunmamaktadır. Tevrat'ın tahrif edilmesi konusunda İslam alimleri arasında çeşitli farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklar lafız ve/veya mana (tefsir bakımından) tahriflerin bulunması ile ilgilidir.

  İslam'da Tevrat: Tevrat'ın Musa'ya indiğine ancak sonradan değiştirildiğine inanılır.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi