Yazının Ve Konuşmanın Bütünlüğünü Etkileyen öğeler Nelerdir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Yazının Ve Konuşmanın Bütünlüğünü Etkileyen öğeler Nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Yazının Ve Konuşmanın Bütünlüğünü Etkileyen öğeler Nelerdir

 2. 2
  Hakan Demir
  Özel Üye

  Cevap:
  Açıklamalı Yazının Ve Konuşmanın Bütünlüğünü Etkileyen Öğeler

  Beden Dili

  Beden dili jestlerle ve mimiklerle gerçekleşir. Yüz kaslarının bir anlam yaratmak için kullanımı mimikleri, diğer bir deyişle yüz ifadesini; baş, el, kol, ayak, bacak hareketleri ya da bedenin tümünün kullanımı jestleri oluşturur.

  Göz İletişimi

  Yaşamımızda olduğu gibi sözsüz anlatımda da gözlerin ayrı bir önemi vardır. Savaşta askerlerin karşı tarafın askerlerini öldürürken gözlerine bakmamaları, yalan söylendiği zaman gözlerin bilinçsizce yere indirilmesi, etrafta dolaştırılması gözledir.

  Ses

  Konuşma, her şeyden önce bir ses ve seslendirmeler bütünüdür. Hava titreşimlerinin kulakla duyulmasına ses denir. Her ses konuşma sesi değildir.

  Vurgu

  Vurgu, bir sözcük içinde bir hecenin veya bir cümle içinde bir sözcüğün diğer hece ve söcüklere göre daha baskılı söylenmesidir. Kimi zaman aynı sözcük veya cümleye farklı vurgularla yeni anlamlar kazandırılabilir.

  Düşünsel Etkinlik

  Konuşma beyinde başlar. Konuşmayı oluşturan beden dili ve ses öğelerinin gerisinde düşünsel süreç yatmaktadır. Descartes "Düşünüyorum öyleyse varım" diyerek insanı diğer canlılardan ayıran en büyük özelliğin düşünsel etkinlikler olduğunu belirtmiştir.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi