Geri Dönüşüm ülkemize Ne Yararlar Sağlayabilir

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden Geri Dönüşüm ülkemize Ne Yararlar Sağlayabilir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi

  Geri Dönüşüm ülkemize Ne Yararlar Sağlayabilir

 2. 2
  Son Yolcu
  Bayan Üye

  Cevap: Geri Dönüşümün ülkemize Yararları
  Geri dönüşümün çevre temizliği,sağlık ve ekonomi gibi alanlara önemli katkıları vardır.

  1- Çevrenin Korunmasına Yardımcı Olur;
  Geri dönüşüm atık yakma tesislerinde ya da düzenli atık depolama sahalarında biriken atık miktarlarını ciddi oranda düşürür.
  Dünyanın birçok noktasında inşa edilmiş düzenli depolama alanları, çürüyen katı atıklardan çıkan toksik kimyasalların sızarak su sistemlerine ulaşması durumu gözetilerek dizayn edilmiştir.

  2- Sınırlı Kaynakların Korunmasına Yardımcı Olur;
  Bu faydanın doğru bir perspektifte incelenebilmesi için aşağıdaki örneğe göz atalım;
  1 ton çeliğin geri dönüştürülmesi ile yaklaşık 1,2 ton demir cevherine, 800 kg'lık kömürün yanması ile elde edilebilecek enerjiye ve yine yaklaşık 70 kg kireç taşına (kalkere) duyulacak ihtiyaç ortadan kalkar.
  Her çeşit kağıdın geri dönüşümü sayesinde fazladan milyonlarca ağacın kesilmesi önlenebilmektedir.
  Değerli metal (altın, gümüş, tantal, titanyum, rodyum vb.), metal (bakır, alüminyum, nikel vb.), yağ (bitkisel yağlar, endüstriyel yağlar) vb. kaynaklar sonlu kaynaklardır ve er ya da geç tükenecektirler.
  Cep telefonu ve bilgisayar üreticileri sürekli olarak hammadde gereksinimlerini rapor etmektedirler, birçoğu bozulan ya da modası geçen ürünlerini kendi çabaları ile geri toplama hizmeti sunmaya başlamıştır.

  3- Enerji Verimliliğini Arttırır;
  Geri dönüşüm yeni cevher olarak işlenerek elde edilecek hammaddenin üretimindeki enerji tüketim miktarını ve enerji maliyetini ciddi oranda düşürür. Maden ocaklarının işletilmesi, cevherin çıkarılması, çıkan cevherin ayrıştırılması ve şekillendirilmesi, taşınması vb. bir dizi işlemin yapılmasına gerek duyulmaz.

  4- Güçlü Bir Ekonominin Kurulmasına Yardımcı Olur;
  Maliyetlerin azaltılması, enerji verimliliği, kaynakların korunması ve mesleki gelişim vb. ülkelerin güçlü bir ekonomiye ulaşmasında ciddi fayda sağlayacak parametrelerdir.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi