İçinde Atasözü Geçen Hikayeler

+ Yorum Gönder
Yudumla ve Soru(lar) ve Cevap(lar) Bölümünden İçinde Atasözü Geçen Hikayeler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Galus
  Özel Üye

  Cevap: Dost Kara Günde Belli Olur

  Olmuş mu, olmamış mı? Geçmiş zamanlarda mı veya yakınlarda mı? Şehirde mi ya da köyde mi? Bilmiyoruz,ama iki kardeş varmış. Birisi zengin mi zengin birisi çok fakirmiş. Fakir olanın tam yedi çocuğu varmış ve gece gündüz demeden çalışıp ailesini kıt kanaat geçindirirmiş. Zengin kardeş ise hiç çalışmıyormuş, fakat zevk sefa içinde yaşıyormuş. Yan gelip yatarak göbeğini büyütüyormuş. Bütün işleri hizmetçileri yapıyormuş. Malı mülkü, koyunu çokmuş, fakat hiç çocuğu yokmuş. Bir çok arkadaşı varmış. Onları her zaman evine davet eder, yiyip içip eğlenirlermiş.
  Onun güzel mi güzel, tatlı sözlü, güler yüzlü ve zeki bir hanımı varmış. Kocasının, arkadaşlarını öz kardeşinden üstün tutmasından hoşlanmazmış, bu nedenle arkadaşlarına gösterdiği aşırı hürmetten rahatsızlık duyarmış. Bir gün kocasına:
  – Arkadaşlarınla yiyip içmektense kardeşine yiyecek bir şeyler versen, ona yardım etsen, onu zor durumdan kurtarsan daha iyi olmaz mı? Bak ailesini geçindirmek, ellere muhtaç olmamak için gece gündüz demeden çalışıyor. Bizim kazancımızı ise huyunu suyunu bilmediğimiz insanlar yiyor, demiş. Bunun üzerine kocası:
  – O benim arkadaşlarımın dengi değil, demiş.
  Sonra hanımı tekrar:
  – Sen, hastalandığın zaman o arkadaşların sana arka çıkacaklar mı? Yanına gelirler mi? diye sormuş.
  Kocası da:
  – Tabi ki arka çıkarlar! Tabi ki gelirler, demiş.
  Bu cevabı alan kadın söz bulamamış kocasına söyleyecek. Kocasının arkadaşlarını ve kardeşini denemek için hemen hizmetçileri çağırıp:
  – Kocam sıtma hastalığına tutuldu, gidin kardeşine ve arkadaşlarına haber verin, demiş.
  Onlar da tez gitmişler tez dönmüşler.
  Zengin kardeşin arkadaşları:
  – Bize hastalık bulaşır, deyip gelmemişler; ama fakir kardeşi, bu haberi duyar duymaz işini bırakmış, çocukları ve hanımıyla gelmiş. Bunun üzerine zengin kardeş hiçbir şey söyleyememiş. Hanımı ise fakir kardeşin vefasına karşı besili bir koç kestirmiş, kayınına eltisine ve çocuklara yedirmiş, artan eti de hediye etmiş. Fakir kardeş, kardeşlik vazifesini yaptıktan sonra evine dönmüş. O döndükten sonra zengin kardeşe:
  – Dost kara günde belli olur, demek kalmış.
  Anahtar Kelimeler: atasözleri ile ilgili hikayeler atasözleri ile ilgili kısa hikayeler dostluk ile ilgili atasözleri ve hikayeleri su ile ilgili atasözleri ve hikayeleri ATASÖZLERİYLE İLGİLİ HİKAYELER dostluk ile ilgili atasözlerinin hikayeleri dostluk atasözlerinin hikayeleri atasözü ile ilgili hikayeler atasözleri ile ilgili hikaye atasözleri ile ilgili hikayeler kısa atasözleriyle ilgili kısa hikayeler dost kara günde belli olur atasözü ile ilgili kompozisyon su ile ilgili atasözlerinin hikayeleri içinde atasözü gecen hikayeler dost ile ilgili deyim ve hikayesi atasözleri ile ilgili kısa öyküler atasözleri ve hikayeleri kısaca atasozleri ve hikayeleri atasözleriyle ilgili hikaye hedıye ıle ılgılı ata sozu
 3. 3
  Ziyaretçi
  tmm iki tane hikaye süper+ Yorum Gönder
içinde atasözü geçen hikayeler,  içinde atasözü ve deyim geçen hikayeler,  5 tane atasözü geçen bir hikaye,  atasözleriyle ilgili hikayeler,  İcinde bircok atasozu ve deyim olan metinler
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi